دکوراسیون دفتر کار
فضای اداری

دکوراسیون دفتر کار

۱
(۱)
دکوراسیون دفتر کار چیست؟
دکوراسیون دفتر کار چیست؟

دکوراسیون دفتر کار چیست؟

دکوراسیون و طراحی دفتر کار می‌تواند هویت و عملکرد آن شرکت را منعکس کند. دکوراسیون دفتر کار در واقع همان توجه ویژه و ایجاد هماهنگی میان کلیه اجزا شامل دیوارها، کف، سقف ، مبلمان ، نورپردازی و سایر المان هایی است که هویت یک فضا را ایجاد می کنند. دکوراسیون دفاتر کار باید خاص و جذاب باشد چرا که با توجه به مطالعاتی که انجام شده است طراحی و دیزاین دکوراسیون دفاتر کاری می‌تواند حتی در سودآوری شرکت و جذب مشتری نقش داشته باشد.

در دید اول دکوراسیون یک دفترکاری باید برای کارمندان شرکت خوشایند باشد و حس انرژی بخشی را القا کند. همچنین مشتری با وارد شدن به شرکت باید حس خوب و حرفه‌ای بودن شرکت را درک کند. فضای هر شرکتی کارمندان زیادی را در خود جای داده است که هر کدام دارای وظایف متفاوتی هستند.این موضوع که کارمندان علیرغم تفاوت وظایف خود از محیط و دکوراسیون محیط کاری خود راضی باشند، بخشی از وظایف منابع انسانی هر شرکت است.

در نتیجه برای نظم بخشیدن به محیط کاری باید برای دکوراسیون آن، فضاها و حریم‌هایی مختلفی ایجاد کرد. آنچه امروزه در طراحی شرکت‌ها بسیار مهم است انعطاف‌پذیری و خاص بودن دکوراسیون است. با رعایت اصول طراحی، می‌توان محیطی منحصر به فرد و جذاب را برای کارکنان ایجاد کرد.

آشنایی با دکوراسیون دفتر کار

آشنایی با دکوراسیون دفتر کار

آشنایی با دکوراسیون دفتر کار

آشنایی با دکوراسیون دفترکار باعث می شود با رعایت برخی اصول و با کمترین هزینه بتوان به نتایج بسیار خوبی دست یافت. همانند تمامی جنبه های زندگی طراحی و دکوراسیون دفتر کار هم درطول زمان دستخوش تغییراتی می شود و با ورود به یک فضای کار شما می توانید تا حد زیادی از به روز بودن یا سنتی بودن نوع کسب و کار یا نگرش مدیران آن آگاه شوید.

طراحان دکوراسیون داخلی یک دفتر کار باید به ایجاد افزایش ارتباطات گرافیکی، بصری و همچنین به جنبه‌های روانشناسی و محیطی دفتر کار توجه کنند. در دکوراسیون دفتر کار جذابیت و زیبایی فضاهای خارجی و داخلی دفاتر اداری و شرکت‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد و با توجه به نحوه کار شرکت‌ها و الگوهایی که وجود دارد، دکوراسیون این فضاها طراحی می‌شود.

حتما بخوانید:  Dymitr Malcew مبلمان شکل پذیر "خانه درختی ٢" را می سازد.

جالب است که بدانید رنگ‌آمیزی محیط یکی از مواردی است که در دکوراسیون دفتر کار و در برقراری ارتباط با عناصر دیگر نقش بسزایی دارد، رنگ‌آمیزی محیط با توجه به نحوه کار شرکت‌ها متفاوت است. ایجاد تعادل و توجه به نقطه کانونی یکی دیگر از مواردی که در دکوراسیون دفتر کار باید رعایت شود.

انواع دکوراسیون دفتر کار

انواع دکوراسیون دفتر کار

انواع دکوراسیون دفتر کار

دکوراسیون و طراحی دفتر کار فقط شامل چیدمان و تهیه مبلمان‌ ارگونومیک نیست. بهره‌گیری از سبک‌های مختلف در دکوراسیون داخلی دفتر کار یک اصل مهم در طراحی دکوراسیون دفتر کار است. این سبک‌ها که متناسب با تعداد کارمندان، مساحت و عملکرد دفتر کاری خلق شده‌اند، باعث ایجاد تنوع در دفاتر کاری می‌شوند.

در مجموع در سیستم اداری و طراحی دکوراسیون دفتر کار چند نوع طراحی برای محیط کاری وجود دارد. طراحی دکوراسیون دفتر کار به صورت باز، طراحی دکوراسیون دفتر کار به صورت بست.

دکوراسیون دفتر کار به صورت بسته در گذشته بسیار رایج بوده است. به‌گونه‌ای که اتاق‌های دفتر کار به صورت فضایی بسته، مجزا و تفکیک شده تعریف شده است و کارمندان در اتاق‌های مستقل مشغول به کار خود هستند. این مدل طراحی مخصوص دفاتر و اداراتی است که با توجه به نوع کاری که دارند لازم است تا حد زیادی محرمانگی و حریم شخصی در آنها رعایت شود. البته بسیاری از سازمان ها به دلیل فرم ساختمانی که مورد استفاده شان قرار می گیرد و عدم تمایل به تغییر و برداشتن دیواره ها به این روش تن می دهند.

اما همان‌طور که با پیشرفت تکنولوژی، مبلمان و عناصر دیگر تغییر کرده‌اند؛ لازم بوده که دکوراسیون سنتی دفاتر و ادارات هم به روز شوند. طراحی سیستم‌های اداری باز به منظور همین هماهنگی با تغییرات پدید آمد. دکوراسیون اداری باز به صورتی است که علیرغم جداسازی فضاهای کاری به وسیله پارتیشن‌ها، ارتباط کل مجموعه به طور کامل از هم قطع نشده است. در این نوع دکوراسیون مدیران دفاتر اداری دید مناسبی به فضا دارند و فعالیت کارمندان خود را کنترل می‌کنند.

حتما بخوانید:  16 صندلی اداری ارگونومیک سال 2017 (قسمت دوم)
دکوراسیون دفتر کار و نکات مهم آن

دکوراسیون دفتر کار و نکات مهم آن

دکوراسیون دفتر کار و نکات مهم آن

دکوراسیون دفتر کار نکات مهمی دارد که می‌تواند تأثیر بسیار زیادی در رضایت از نتیجه کلی داشته باشد. معمولاً برای طراحی دکوراسیون دفاتر کاری نوع شرکت و خدماتی که شرکت ارائه می‌دهد را مدنظر قرار می‌دهند.زمانی که در دفتر کار می‌گذارنید تقریبا به اندازه زمانی است که در خانه هستید پس دکوراسیون دفتر کار شما بسیار مهم است و باید همانند خانه به تمام نیازهای روحی و جسمی کارمندان پاسخ دهد.

اولین نکته‌ای که در دکوراسیون دفتر کار به آن توجه می‌شود زیبایی و هماهنگی بصری است. دکوراسیون داخلی دفتر باید به گونه ای باشد که مراجع ناگاه خود را در میان یک فضای شلوغ و آشفته با ترکیبی که نمادی از سر درگمی و بی سلیقگی است نبیند، بلکه برعکس در بدو ورود احساس خوشایندی حاکی از ثبات و آرامش به او منتقل شود.

دومین نکته‌ای که باید به آن توجه شود رنگ‌آمیزی شرکت است که ارتباط نزدیکی با نوع کار شرکت دارد و نکته دیگر استفاده درست از لوگوی شرکت است که باید دقت شود که در دکوراسیون، کجا و چگونه بکار ببرده شود.

سومین نکته خرید مبلمان است که باید بسیار هوشیارانه و با دقت انجام شود و سعی شود مبلمان ارگونومیک تهیه شود، یعنی باید صندلی‌هایی را انتخاب کنید که قابلیت تنظیم شدن داشته باشند.

چهارمین نکته که بسیار مهم و تأثیرگذار است نور و روشنایی دفاتر کاری است که از آن نباید غافل شوید، نور در دفتر کار یکی از فاکتورهایی است که تأثیر مستقیمی بر روی راندمان کار کارمندان دارد، در نتیجه از کافی بودن نور در محیط کار باید مطمئن شوید.

حتما بخوانید:  نود و هشت و هشت فراز خوگر

در نهایت بعنوان آخرین نکته باید گفت که می‌توانید با وسایل تزئینی و گلدان‌های طبیعی دفاتر کاری خود را از فضای سرد و خشک خارج کنید.

آموزش دکوراسیون دفتر کار

آموزش دکوراسیون دفتر کار

آموزش دکوراسیون دفتر کار

این روزها دفاتر کاری نیاز به طراحی و دکوراسیون جدیدی دارند و برای داشتن یک دکوراسیون زیبا اول باید به نوع کار و روحیه کارمندان توجه کرد. قبل از هر کاری ابعاد و اندازه دفتر کار خود را بررسی کنید. اگر دفتر کار کوچکی دارید آن فضا را با رنگ‌های روشن و شاد رنگ‌آمیزی کنید تا باعث شادی و بالا رفتن روحیه کارمندان شود. همچنین دکوراسیون دفتر کار باید به صورتی باشد که اگر شخصی وارد دفتر کار شد کاملا حس اداری و رسمی بودن این مکان را احساس کند. چیدمان درست مبلمان تأثیر زیادی برای به وجود آوردن این حس دارد.

در دکوراسیون دفتر کار اداری باید به محل قرارگیری میز کار توجه شود. درمورد کسانی که پاسخگوی مراجعان هستند میز باید در مرکزی‌ترین قسمت فضا قرار بگیرد تا شخص پشت میز تسلط کافی از محیط اطراف خود داشته باشد. در مورد سایرین بسته به نوع فعالیت می توان فضا را خصوصی تر و خلوت تر در نظر گرفت یا با دسترسی بیشتر به محیط افراد و سایر همکاران.

نورپردازی در دفتر کار حرف اول را میزند به طوری که باید نورپردازی به صورتی باشد که تمام فضا به یک اندازه روشن باشد. این روزها به دلیل کم بود جا و کوچک بودن دفاتر کاری معمولاً کارمندان در کنار هم مشغول به کار هستند سعی کنید با پارتیشن‌بندی برای هر کارمند مرزهای حریم خصوصی‌اش را ایجاد کنید.

در آخر به یاد داشته باشید برای داشتن یک دکوراسیون دفتر کاری آرام و منظم باید از شلوغی‌ها و مبلمان زیاد و عناصر دکوراتیو بیش از حد پرهیز کنید.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۱ / ۵. تعداد نظرات: ۱

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط