دکوراسیون داخلی و روانشناسی: شما هنرمندید
دانستنی های دکوراسیون و چیدمان

دکوراسیون داخلی و روانشناسی: شما هنرمندید

۰
(۰)
شیشه‌های مربا را دور نریزید
شیشه‌های مربا را دور نریزید

۱. شیشه‌های مربا را دور نریزید!

یکی از چیزهایی که در بسیاری از خانه‌ها دیده می‌شود شیشه‌های مربا، رب، خیارشور، زیتون و دیگر مواد خوراکی است که به وفور از آن‌ها استفاده می‌شود. بسیاری پس از استفاده از مواد داخل شیشه آن را دور می‌ریزند و بعضی دیگر از این شیشه‌ها برای نگه‌داری سبزی‌های خشک، ادویه و دیگر مواد استفاده می‌کنند. به این می‌گویند ابتکار و استفاده صحیح از مواد! اما حقیقتش این ابتکار با وجود اینکه بسیار کارآمد است تا حدود زیادی تکراری و کهنه شده. البته که شما می‌توانید دور شیشه‌ها را روبان یا نوارهای مختلف بزنید تا ظاهر آن را بهتر کنید اما در این مقاله می‌خواهیم چند راهکار دیگر به شما ارائه دهیم تا بتوانید از این شیشه‌ها استفاده‌های مختلفی کنید. شما می‌توانید از این شیشه‌ها به عنوان گلدان استفاده کنید و آن‌ها را از دیوار آویزان کنید. و یا داخل آن‌ها را شمع بگذارید و به صورت ردیف به یک پالت وصل کنید و به این شکل در شب نمایی جذاب در حیاط یا تراس خود ایجاد کنید. حتی می‌توانید با آویزان کردن آن‌ها با استفاده از طناب در طول‌های مختلف یک لوستر زیبا بسازید. کمی فکر کنید. حتما ده ها راه دیگر به نظر شما می رسد. کودک درونتان از تماشای این هنرنمایی ذوق زده خواهد شد!

برای کتاب‌هایتان شخصیت قائل شوید

برای کتاب‌هایتان شخصیت قائل شوید

۲, برای کتاب‌هایتان شخصیت قائل شوید!

برای یک اهل کتاب داشتن یک کتابخانه درخور که کتاب‌های او را سالم و زیبا نگه‌داری کند امری ضروری است. کتابخانه ها در انواع و اقسام شکل های مختلف در بازار موجود هستند و کار شما را راه می اندازند. اما وقتی می‌توان کتابخانه‌ای ساخت که رنگ و بوی خودمان را داشته باشد و هنر ما را نشان دهد چرا سراغ خرید آن برویم؟

یکی از راهکارها استفاده از جعبه‌های چوبی میوه است. من در اتاق خود از این جعبه‌ها برای ساختن کتابخانه استفاده کرده‌ام. این جعبه‌ها از آن‌جایی که بصورت مجزا از هم هستند دست شما را در چینش باز می‌گذارند. ضمن اینکه نیازی نیست نگران استحکام آن‌ها باشید کتابخانه من با صدها کتاب سالهاست که دوام آورده است. تنها دقت کنید از صندوق‌هایی استفاده کنید که سالم باشند و دچار شکستگی نباشند. شما می‌توانید این صندوق‌ها را با توجه به سلیقه خود رنگ کنید.

استفاده از کشوی دراور هم برای ساختن چند طبقه در دیوار می‌تواند عالی باشد. اگر دراوری قدیمی و بدرد نخور دارید کافی است کشو‌های آن را در بیاورید و به دیوار آویزان کنید. حالا طبقاتی دارید که می‌توانید در آن‌ها کتاب یا هرچیز دیگری قرار دهید. برای زیبایی بیشتر می‌توانید کف کشو را با کاغذ کادو یا رنگ به اشکال مختلف دربیاورید.

حتما بخوانید:  دکوراسیونی جذاب و دوست داشتنی برای دوستداران خیاطی

با استفاده از تکه‌های چوب و چند تکه طناب محکم نیز می‌توانید انواع قفسه‌های دیواری را بسازید و از آن‌ها نه تنها به عنوان کتابخانه بلکه در فضاهای دیگر خانه چون آشپزخانه، حمام و … هم بهره ببرید.

راهکار دیگر برای نگه‌داری کتاب بخصوص کتاب‌های باریک و مجلات آویزان کردن آن‌ها است. با استفاده از چند تکه پارچه محکم و طناب و چند تکه چوب محکم می‌توانید محلی برای نگه‌داری کتاب و مجلات خود ایجاد کنید. می توانید از اعضای خانه در ایده پردازی و اجرای کار کمک بگیرید. مطمئن باشید همفکری و همکاری دو یا سه نفر از اعضای یک خانه برای ساخت یک دکور یا وسیله کاربردی جزو خاطرات به یاد ماندنی خواهد شد.

میز جلو مبلی: یک وسیله همه کاره

میز جلو مبلی: یک وسیله همه کاره

۳. میز جلو مبلی: یک وسیله همه کاره!

در مطلبی دیگر با نام “میز جلو مبلی عنصری ساده ولی مهم در دکوراسیون داخلی” به‌صورت کامل اهمیت میز جلو مبلی در خانه را برای شما شرح داده‌ام و در همان مطلب نیز روش‌هایی برای ساخت میز جلو مبلی عنوان کرده‌ام که می‌توانید از آن‌ها بهره ببرید. اما در اینجا می‌خواهم چند راهکار دیگر نیز به شما پیشنهاد بدهم.

پالت‌ها یکی از لوازمی هستند که بسیار کارآمد هستند. شما می‌توانید با پالت‌ها هرچیزی بسازید. میز جلو مبلی یکی از آن چیزهاست. با استفاده از یک پالت و چند بلوک سیمانی یا الوار می‌توانید یک میز جلو مبلی بزرگ و زیبا داشته باشید. می‌توانید پالت را رنگ کنید و یا بر روی آن رومیزی بیاندازید تا ظاهری زیبا به خانه ببخشد.

دکوراسیون داخلی و روانشناسی: شما هنرمندید

دکوراسیون داخلی و روانشناسی: شما هنرمندید

با استفاده از اشکال و سایز‌های مختلف تنه درخت می‌توانید انواع میزهای جلومبلی ایجاد کنید. اگر تنه‌های درخت یک سایز و یک شکل دارید با کنار هم قرار دادن آن‌ها بر روی یک پایه چوبی یا در یک قاب چوبی می‌توانید میزی متفاوت زیبا بسازید. از تنه‌های بزرگ نیز می‌توان به صورت تکی یا چندتایی و یا حتی به صورت افقی و با برشی در عرض آن میزی طبیعی و جذاب ساخت. با این کار یک تیر و دو نشان زده اید. هم با ابتکار و خلاقیت خود، خودتان و دیگران را شگفت زده می کنید و هم با آوردن تکه ای از طبیعت به خانه حال خوش حاصل از همنشینی با عناصر طبیعی را تجربه می کنید. این عناصر مثل چوب، سنگ ، گل و گیاه فضای صنعتی زندگی امروز را تلطیف می کنند و شما را با حس های خودتان نزدیک تر می کنند.

حتما بخوانید:  انتخاب و نصب تابلو هم قواعدی دارد!
با ساعتی زیبا هیچوقت زمان از دستتان در نمی‌رود
با ساعتی زیبا هیچوقت زمان از دستتان در نمی‌رود

۴. با ساعتی زیبا هیچوقت زمان از دستتان در نمی‌رود!

ساعت هم از جمله وسایل ضروری یک خانه است. شما می‌توانید از هرچیزی برای ساختن یک ساعت دیواری زیبا استفاده کنید. در این مطلب من تنها چند راهکار را به شما خواهم گفت اما با کمی ابتکار خودتان هم می‌توانید مدل‌های بسیار زیاد دیگری هم ایجاد کنید.

می‌توانید از تخته چوب‌های پوسیده و بدرد نخور برای درست کردن یک ساعت استفاده کنید تنها کافی است که چند تکه از این چوب‌ها را کنار هم قرار دهید و بنابر سلیقه خود آن‌ها را رنگ کنید. سپس اعداد را بر روی آن بنویسید و در پشت تخته‌ها مغزی ساعت را قرار دهید. می‌توانید از عقربه ساعت‌های قدیمی و بلااستفاده برای ساعت دست‌ساز خود استفاده کنید.

ساعت های مدرن و کلاسیک

ساعت های مدرن و کلاسیک

یکی دیگر از راهکارهای ساده برای ایجاد ساعت دیواری استفاده از کارگاه گلدوزی است. اگر علاقه به گلدوزی دارید، یک کارگاه بخرید و پارچه خود را در رنگ مورد نظرتان درون آن قرار دهید و اشکال مختلف را بر روی آن گلدوزی کنید و دور تا دور آن را مانند یک ساعت اعداد را گلدوزی کنید. سپس عقربه‌ها و مغزی ساعت را به پشت آن اضافه کنید. اضافات پارچه را از اطراف کارگاه ببرید. ساعت شما آماده است!
اگر در خانه خود صفحه‌های گرامافون قدیمی دارید که به کارتان نمی‌آید می‌توانید از آن‌ها ساعت بسازید و به دیوار آویزان کنید. همچنین استفاده از چوب بستنی یا شاخه‌های درخت نیز می‌تواند برای ساختن ساعت دیواری جالب باشد. اگر می‌خواهید یک ساعت رنگی زیبا برای اتاق کودکتان بسازید می‌توانید از سیم‌های رنگی که امروزه به وفور پیدا می‌شوند استفاده کنید. سیم‌ها را دور یک قاب قدیمی بپیچید و قاب را به صفحه‌ای که از قبل برای ساعت آماده کرده‌اید متصل کنید. هر بار برای دیدن زمان به این ساعت ها نگاه کنید حس خوشی درشما جاری می گردد که احترام شما به خودتان را افزون می کند.

حتما بخوانید:  ده راه برای بزرگ‌تر نشان دادن اتاق نشیمن کوچک
 دیوارهایتان را از سادگی درآورید
دیوارهایتان را از سادگی درآورید

۵. دیوارهایتان را از سادگی درآورید

در بیشتر خانه‌ها دیوارها ساده‌ی یک رنگ هستند یا از کاغذ دیواری‌های طرح دار در آن استفاده کرده‌اند که البته یکی از راه های خوب تزئین خانه است. اما دیواری که نقش و نگار خود ما بر روی آن باشد می‌تواند متفاوت‌تر و جذابتر از هر کاغذ دیواری باشد. پس آستین‌ها را بالا بزنید و از تجربه کردن نترسید.

یکی از ساده‌ترین کارها این است که دیوار یک رنگتان را کمی بافت دهید. برای اضافه کردن بافت به رنگ ساده می‌توانید از روش ساده‌ای استفاده کنید. وقتی که رنگ را به دیوار زدید از یک جاروی چوبی که در هر خانه‌ای پیدا می‌شود استفاده کنید تا به دیوارتان بافت جالبی بدهید. همچنین اگر اهل نقاشی هستید می‌توانید بر روی دیوار خود طرح‌های زیبایی بکشید و آن را از یکدستی درآورید. استفاده از نوارهای مختلف و قالب‌های کاغذی برای درآوردن اشکال مختلف بر روی دیوار نیز می‌تواند جالب باشد. شما همچنین می‌توانید با اتصال پالت و یا تخته‌چوب‌های مختلف بر روی دیوار خود و سپس رنگ کردن آن‌ها، به دیوار خود بافت و طرح بدهید. یکی از کم‌خرج‌ترین و ساده‌ترین لوازمی که با آن می‌توانید به دیوارهایتان طرح بزنید لوله‌ی مقوایی داخل دستمال‌های رولی است. با خم کردن آن‌ها می‌توانید شکل گلبرگ را ایجاد کنید و از در کنار هم قرار دادن آن‌ها می‌توانید یک گل زیبا بسازید با رنگ کردن و سپس اتصال این گله‌ها به دیوار می‌توانید دیواری زیبا و شاد بسازید.

دکوراسیون داخلی و روانشناسی

دکوراسیون داخلی و روانشناسی

این ها تنها چند مثال از کارهای متعددی است که می توانید انجام دهید و ابزاری برای تحریک خلاقیت شماست. اگر به توانایی های خود رجوع کنید و نگاهی هم به دور و برتان بیندازید راه های بی شمار دیگری به ذهنتان می رسد که شاید ابزار آن از این روشهایی که گفتیم هم فراهم تر باشد. شمار از راه های بسیاری می توانید لذت خلق زیبایی را تجربه کنید و یکی از این راه ها به همین سادگی پیش روی شماست . تجربه اش کنید.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط