دکوراسیون اداری از قرن هفدهم تا امروز (قسمت دوم)
فضای اداری

دکوراسیون اداری از قرن هفدهم تا امروز (قسمت دوم)

۰
(۰)
مبلمان اداری Action Office
مبلمان اداری Action Office

دفتر عملکردی (Action Office)

در هنگامی که سبک Burolandschaft تکامل می یافت، یک رویکرد جدید با عنوان اکشن آفیس یا دفتر عملکردی (Action Office) در حال ظهور بود. این سبک متمایز از Burolandschaft بود و شامل میزهای کاری متعدد و دیوارهای جداکننده می شد که علاوه بر افزایش آزادی حرکت و افزایش میزان حریم خصوصی به نیازهای فنی و فیزیکی کارمندان نیز توجه بیشتری کرده بود. به بیان ساده تر اکشن آفیس نخستین رویکردی بود که به مبلمان اداری به عنوان یکی از نیازهای اساسی محیط های کاری توجه می کرد.

مبلمان مدولار اساس سبک اکشن آفیس بود که هم فضای مورد نیاز کارکنان را افزایش می داد و هم با انعطاف پذیری خود امکان تغییر محیط کار با توجه به نیاز کاربر را ممکن می کرد. ملزوماتی نظیر کتابخانه، فایلینگ و میز و صندلی های با قابلیت تغییر ارتفاع نیز نخستین بار در این رویکرد در کنار هم قرار گرفتند.

مقاله ای با عنوان «آیا به دختران خود اجازه کار در دفاتر کار باز را می دهید؟» در هفته نامه بریتانیایی Observer

مقاله ای با عنوان «آیا به دختران خود اجازه کار در دفاتر کار باز را می دهید؟» در هفته نامه بریتانیایی Observer

ورود کارمندان زن به محیط هایی که تا پیش از این تحت سلطه مردان قرار داشت در دهه ۱۹۶۰ منجر به تغییرات ظریفی در طراحی محل کار شد. دفاتر کار دیگر به سطح بالاتری از حریم خصوصی احتیاج داشتند و کارمندان و کارگران زن با پافشاری زیاد این حقوق را مطالبه می کردند. این درخواست ها به اندازه ای جدی بود که در هفته نامه بریتانیایی Observer مقاله ای با عنوان «آیا به دختران خود اجازه کار در دفاتر کار باز را می دهید؟» به چاپ رسید. دفاتر کاری با سبک اکشن آفیس توانسته بودند تا حدودی این نیاز را برآورده کنند اما به لحاظ محیط کار تیمی، این دفاتر همچنان به Burolanschaft شباهت داشتند.

مبلمان اداری Action Office

مبلمان اداری Action Office

اکشن آفیس در زمان خود اگرچه زمینه ساز یک تحول عظیم در طراحی دکوراسیون اداری می شد و رونق زیادی به ساخت قطعات مختلف مبلمان اداری داد اما چندان مورد استقبال شرکت ها واقع نشد. چرا که خرید آن نه برای شرکت ها مقرون به صرفه بود و نه حتی حریم خصوصی مورد نیاز کارمندان را فراهم می کرد. بنابراین، دهه ۱۹۸۰ با ظهور سبکی عجیب در دکوراسیون اداری آغاز شد؛ رویکردی به نام فضای کار مکعبی یا ادارات مزرعه ای!

حتما بخوانید:  طراحی آژانس رسانه ها
فضای کار مکعبی

فضای کار مکعبی

فضای کار مکعبی (Cubicle)

پیشرفت تکنولوژی و ظهور تجهیزاتی نظیر کامپیوتر در دهه ۱۹۸۰ از یک سو و رویکرد اقتصادی تر شرکت های بزرگ و کوچک به مقوله طراحی دکوراسیون اداری از سوی دیگر زمینه ساز تغییر کامل در طراحی دفاتر کار شد. تجهیزاتی مثل کامپیوتر و گسترش شبکه های داخلی در ظاهر نشان می داد که کارمندان به ارتباطات کاری کمتری با هم نیاز داشته باشند. پس طرح های جدید دکوراسیون اداری با حریم شخصی بیشتر و به ناچار فضای کوچکتر برای هر کارمند ارائه می شدند. در این شکل از طراحی که به فضای کار مکعبی معروف شد، یک فضای بزرگ همانند یک کندوی عسل با پارتیشن به تعداد زیادی اتاقک کوچک تقسیم می شد.

 

فضای کار مکعبی

فضای کار مکعبی

فضای کار مکعبی به دلیل ارزان بودن دیوارهای پیش ساخته، بیشترین استفاده ممکن از فضای کار و جداسازی آسان کارمندان از هم مورد استقبال بسیاری از کارفرمایان قرار گرفت. در آن زمان، بسیاری عقیده داشتند که اجرای چنین دکوراسیونی به افزایش تمرکز کارکنان و بالا رفتن بهره وری کمک می کند؛ اما نتیجه این کار سال ها بعد مشخص شد.

بسیاری فضای کار مکعبی را افسرده ترین دوره دکوراسیون اداری در طول تاریخ می دانند. تقریبا دو دهه کامل بیشتر کارمندان در میان دیوارهایی غول پیکر به دام افتاده بودند. رفته رفته مشخص شد که ارتباط میان کارمندان تنها یک نیاز شغلی نیست که با رشد تکنولوژی کمرنگ شود، بلکه نیازی اجتماعی است و حذف آن زمینه ساز مشکلات روحی نظیر افسردگی و خستگی در کارمندان می شود. در نتیجه، فضای کار مکعبی نه تنها زمینه ساز افزایش بهره وری نمی شد بلکه هرچه زمان بیشتر می گذشت اشتیاق کارکنان برای پیشرفت، بروز خلاقیت، همکاری و رقابت کمتر و کمتر می شد. این موضوع شرکت ها را مجبور کرد دفاتری را طراحی کنند که بیشتر به تعامل میان کارکنان بها دهد.

حتما بخوانید:  دکور دفتر
دکوراسیون اداری مدرن

دکوراسیون اداری مدرن

فناروی و طراحی دکوراسیون اداری

با پیشرفت تکنولوژی کارمندان تحرک بیشتری پیدا کردند و یک دوره طلایی در طراحی دفاتر کار آغاز شد. همانطور که کارکنان قابلیت تحرک بیشتری پیدا می کردند، آشکار شد که در هر کجا می توانند کار کنند و دیگر به میز خود وابسته نیستند. بنابراین، شرکت ها روش جدیدی در طراحی دکوراسیون اداری به کار بستند. آنها یک محیط کار را به فضاهای مختلف با دکوراسیون های گوناگون تقسیم کردند. میزهای اختصاصی، میزهای گروهی، مبلمان راحتی، فضای پارتیشن بندی شده و حتی کافه همگی در کنار هم یک دکوراسیون اداری را تشکیل می دادند. پس کارمندان می توانستند بنا به نیاز خود هر فضایی را که دوست دارند برای کار کردن انتخاب کنند.

دکوراسیون اداری مدرن

دکوراسیون اداری مدرن

این تقریبا برای نخستین بار بود که یک دکوراسیون اداری مورد علاقه کارمندان طراحی می شد. به بیان دیگر، برای اولین بار بهره وری مفهومی جدید به خود گرفت و کارفرمایان دریافتند تا زمانی کارمندان از محل کار خود راضی نباشند، راندمان واقعی حاصل نخواهد شد.

همچنین رشد فناوری سبب شد تا عناصر جدیدی به طراحی دکوراسیون اداری وارد شوند. سیستم های خنک کننده جدید، سطوح جاذب صدا، مبلمان اداری مدولار، سیستم های نورپردازی متنوع و سطوح رنگی همگی در دکوراسیون های اداری مدرن به کار رفتند. برخی شرکت های بزرگ حتی به نیاز کارکنان به سرگرمی نیز توجه کردند و انواع وسایل بازی نظیر میز تنیس، دارت و حتی کنسول های بازی را به دکوراسیون خود افزودند. برخی دیگر از شرکت ها نیز بازی های گروهی و جشن ها را برای سرگرمی کارمندان انتخاب کردند و فضای مورد نیاز آن را در دکوراسیون داخلی خود گنجاندند.

حتما بخوانید:  6 برند برتر مبلمان اداری که باید آنها را بشناسید

شاید در نگاه گذرا این نوع طراحی دکوراسیون مانعی برای استفاده بهینه از فضا باشد اما تجربه طراحان مدرن ثابت کرد که این روش موجب می شود تا از هر فضای بزرگ و کوچکی بتوان برای اجرای یک طرح متفاوت استفاده نمود. چیزی که در رویکردهای پیشین به هیچ وجه ممکن نبود.

دکوراسیون اداری مدرن

دکوراسیون اداری مدرن

دفاتر کار آینده؟

تاریخ طراحی دکوراسیون اداری نشان می دهد که هر گاه تصور می شد دفاتر کار به تکامل رسیده اند، سبکی جدید با توجه به نقاط ضعف طرح های قبلی ظهور می کرد. همانطور که تاریخ طراحی دفاتر کار ادامه دارد، امروز به نقطه ای رسیده است که دکوراسیون های اداری با رنگ های متنوع، روشنایی و تهویه مناسب، میز و صندلی های راحت و امکانات رفاهی گوناگون سطح بالایی از راحتی را برای کارمندان فراهم می کنند. اما تصور نکنید که این پایان راه است!

طراحی بیوفیلیک در دکوراسیون اداری

طراحی بیوفیلیک در دکوراسیون اداری

یکی از نگرانی های پیش رو در شرکت های بزرگ بحث اتلاف انرژی و هزینه هایی است که بر دوش کارفرمایان می گذارد. در نتیجه آنها ناگزیرند تا بعدها تغییراتی در دکوراسیون های اداری خود برا کاهش مصرف انرژی ایجاد کنند.

استفاده از نور طبیعی به منظور روشنایی، دیوارهای سبز و طراحی بیوفیلیک (Biophilic) در حال حاضر هم به طور پراکنده توسط شرکت ها به اجرا در می آید اما احتمالا طی دهه های آینده با افزایش آلودگی های زیست محیطی و گرمای زمین و بالا رفتن بهای انرژی شاهد تغییرات اساسی تری در این زمینه خواهیم بود.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط

دکوراسیون اداری از قرن هفدهم تا امروز (قسمت اول)
فضای اداری

دکوراسیون اداری از قرن هفدهم تا امروز (قسمت اول)

۰
(۰)
دکوراسیون اداری از قرن هفدهم تا امروز
دکوراسیون اداری از قرن هفدهم تا امروز

طراحی دفاتر اداری به یک فرآیند فرهنگی تبدیل شده که بیشترین تمرکز آن بر روی ایجاد فضایی است که نه تنها موجب افزایش بهره وری شوند بلکه سطح رفاه و خلاقیت کارکنان را نیز افزایش دهند. اما تاریخ شروع طراحی دکوراسیون اداری کجاست؟ شما می دانید؟

اولین دفاتر اداری تاریخ

اولین دفاتر اداری تاریخ

اولین دفاتر اداری جهان

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد اولین دفاتر اداری در روم باستان شکل گرفتند. البته تا قرن ۱۸ خبری از ساختمان های اداری نبود. با ظهور امپراتوری بریتانیا و تمایل آن به افزایش سطح تجارت با بخش های دیگر جهان، اولین ساختمان اداری در سال ۱۷۲۶ در لندن ساخته شد و که اداره مهاجرت نام داشت. در این اداره به نامه ها و اسناد اداری مربوط نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا رسیدگی می شد. این ساختمان همچنین دارای فضایی برای برگزاری جلسات و اتاق اداره نیروی دریایی هم بود.

ساخت ساختمان های اداری بعدی چندان طول نکشید. سه سال پس از تاسیس اداره مهاجرت بریتانیا (۱۷۲۹)، یک شرکت بازرگانی فعال در هند ساختمانی اداری در خیابان Leadenhall بنا کرد. در گزارش های دولتی بریتانیا درباره دلایل تاسیس این فضاهای اداری آمده: «برای کارها فکری اتاق های جداگانه لازم است تا کارکنان تمرکز خود را از دست ندهند. اما برای کارهای ماشینی که به تعداد بیشتری از کارکنان نیاز دارد به اتاق هایی بزرگتر برای همکاری آنان با یکدیگر نیاز است.»

پس روشن است که توجه به نیازهای کارکنان و بهره وری آنها از همان ابتدا در ساخت فضاهای اداری مورد توجه قرار داشته است. هرچند این نگاه کمی خام و با نقاط ضعف زیادی همراه بود.

ظهور دفاتر باز اداری

ظهور دفاتر باز اداری

ظهور دفاتر باز اداری

نسل اول ساختمان های اداری نقاط ضعف زیادی داشت. عدم استفاده بهینه از فضا، شباهت آنها از لحاظ مبلمان و نورپردازی به منازل و عدم ارتباط مناسب کارکنان با یکدیگر از جمله این معضلات بود که سازندگان بناهای اداری را به فکر فرو می برد. در واقع گسترش مبادلات تجاری، رشد سواد، وابستگی روز افزون مردم به ادارات و افزایش تعداد مراجعه کنندگان که به دنبال آن نیاز به کارمندان بیشتر را سبب می شد همگی موجب می شدند تا نسل اول ساختمان های اداری ناکارامدتر جلوه کنند!

حتما بخوانید:  6 برند برتر مبلمان اداری که باید آنها را بشناسید

اولین مراکز مدرن با رویکرد علمی قابل توجه برای افزایش کارایی کارکنان، دفاتر باز اداری بودند. دفتر باز یا Open office یک طرح اداری منسجم بود که در آن، یک فضای بزرگ با میزهای چیده شده در کنار هم پر می شد. البته تصور چنین فضایی برای هر یک از ما به کابوس شباهت دارد اما در آن زمان، یک دفتر اداری باز تحولی بزرگ محسوب می شد.

اولین دفتر کار باز در اواخر قرن نوزدهم یا شاید اوایل قرن بیستم شکل گرفت. در طراحی این بناها از اصولی به نام «تیلوریسم» استفاده می شد که از تفکرات یک مهندس مکانیک به نام فردریک تیلور (Frederick Winslow Taylor) سرچشمه می گرفت. فرانک تیلور به دنبال بهینه سازی بازده صنعتی بود. بنابراین چندان عجیب نبود که از نگاه او کارمندان نیز همچون پیچ و مهره و ماشین آلات یکی از اجزای صنعت باشند. از همان ابتدا، انتقادات زیادی به رویکرد تیلور صورت گرفت. به عقیده منتقدان، تیلور عناصر انسانی و اجتماعی کارمندان را به کلی نادیده گرفته بود و صرفا طرحی را ارائه داده بود تا کارفرمایان با هزینه کمتر بیشترین بهره وری را به دست آورند!

یکی از نخستین آسمان خراش های ساخته شده در شهر نیویورک

یکی از نخستین آسمان خراش های ساخته شده در شهر نیویورک

در همان زمان، آسمان خراش های بلند در سرتاسر شهرهای بزرگ ایالات متحده و برخی شهرهای اروپایی در حال ساخت بودند. این پدیده جدید معماری در کنار اختراع سیستم های روشنایی الکترونیکی، سیستم های تهویه مطبوع، خطوط تلفن و تلگراف به این معنی بود که دیگر لزومی نداشت دفاتر اداری در کنار کارخانه ها قرار داشته باشند و می توانستند در دل شهرها و در یک زمین با مساحت کم صدها نفر را در خود جای دهند!

با این حال، اختراع ساختار اسکلت فولادی و از همه مهمتر تولد آسانسور کلید حل مشکلات آسمان خراش ها بودند و امکان افزایش فضاهای اداری و جابجایی راحتتر کارکنان را فراهم می کردند. بنابراین تاریخ طراحی دفاتر اداری با ظهور ساختمان های بلند مرتبه وارد دوره جدیدی شد.

حتما بخوانید:  پارتیشن اداری
تکامل دفاتر باز اداری

تکامل دفاتر باز اداری

تکامل دفاتر باز اداری

دفاتر کار باز در ابتدا با مشکلات زیادی همراه بودند. با وجود آنکه این دفاتر با هدف افزایش بهره وری طراحی می شدند اما معضلاتی نظیر نزدیکی به کارخانه ها و دور بودن از مناطق شهری، هزینه های حمل و نقل، نبود تهویه مناسب و انتقال سریع بیماری ها این فرصت را به کارفرمایان نمی دادند تا به طور کامل از منافع این دفاتر بهره مند شوند.

ظهور آسمان خراش ها فرصتی بود که اجازه می داد تادفاتر اداری در فضای شهری با هزینه های جانبی کمتر، مساحت بیشتر و بهره مندی از امکاناتی نظیر خطوط گسترده برق و تلگراف و سیستم  های آب و فاضلاب شکل و شمایلی موجه تر به خود بگیرند. افزون بر این، به مرور ترکیبی از دفاتر خصوصی و فضاهای کاری باز به همراه ماشین های تایپ جای خود را به دفاتر باز اولیه دادند تا کمی از شلوغی و بی نظمی آنها کاسته شود.

یک دفتر کاری باز به سبک open-plan

یک دفتر کاری باز به سبک open-plan

این تحول در دفاتر باز اداری نخستین بار به شکل یک طرح منسجم توسط کمپانی Johnson Wax در سال ۱۹۳۹ ارائه شد و open-plan office نام داشت. این دفتر در درجه اول برای افزایش بهره وری طراحی شده بود و به این ترتیب بیش از ۲۰۰ کارمند در یک طبقه قرار داشتند و عناصر جدیدی نظیر سیستم های روشنایی وظیفه ای (Task)، تهویه مطبوع سرد و گرم و سقف های جاذب صدا به آن اضافه می شدند. البته با وارد شدن فضاهای اداری به داخل شهرها برای نخستین بار بحث دکوراسیون اداری مطرح شد و معماران به زیبایی سطوح داخلی ساختمان های اداری نیز توجه کردند.

این رویکرد دقیقا همان تصویری ملموسی است که حتی امروزه از شرکت های بزرگ در ذهن ما باقی مانده. تصویری که فیلم های سینمایی هالیوودی نیز به بازنمایی اغراق آمیز آن پرداختند؛ شرکت های بزرگ را در قالب سالن های وسیع با صدها کارمند که پرشور و مشتاقانه در حال کار بودند. این رویکرد به نسبت جدید که مورد توجه هم قرار گرفت تا پایان جنگ جهانی دوم هم ادامه داشت اما با پایان جنگ ترمز این روند نیز کشیده شد.

حتما بخوانید:  22squared بزرگترین آژانس تبلیغاتی آتلانتا
نمونه های اولیه از دفاتر کاری با سبک Burolandschaft

نمونه های اولیه از دفاتر کاری با سبک Burolandschaft

رویکرد Burolandschaft

دفاتر اداری در فضای شهری با هزینه های جانبی کمتردفاتر اداری در فضای شهری با هزینه های جانبی کمتر دفاتری با سبک طراحی Burolandschaft (به انگلیسی office landscape) نخستین بار از آلمان غربی سر برآوردند و به مرور در شمال اروپا و سپس در سراسر جهان محبوب شدند.

Burolanschaft یک رویکرد سختگیرانه در طراحی دفاتر اداری داشت. به عقیده طراحان این سبک، در یک محیط اداری فعالیت کارکنان به یکدیگر وابسته است. بنابراین آنها به همان اندازه که به حریم خصوصی نیاز دارند باید بتوانند به راحتی باهم ارتباط برقرار کنند. در نتیجه، طراحان سبک Burolanschaft فضای باز اداری را با گیاهان یا پارتیشن های جاذب صدا به بخش های کوچکتری تقسیم کردند و به هر تیم کاری یک فضا را اختصاص دادند.

در نتیجه اجرای سبک Burolanschaft محیط کاری برای اعضای هر تیم خلوت تر و ساکت تر شد و کارکنان راحتتر می توانستند با یکدیگر مشورت کنند. البته یک مشکل دیگر همچنان باقی مانده بود. کارکنان سطوح مختلف مدیریتی در این سبک نیز همچنان در کنار یکدیگر می نشستند اما با این حال، Burolanschaft از اصول طراحی مدرن تری بهره می برد و به نیازهای روز کارمندان بیشتر توجه می کرد.

در بخش دوم این مطلب به طراحی داخلی و دکوراسیون دفاتر اداری در نیم قرن اخیر خواهیم پرداخت.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.