دکوراسیون اتاق عروس
books

دکوراسیون اتاق عروس

۱
(۱)
دکوراسیون لوکس اتاق عروس به سبک کلاسیک
دکوراسیون لوکس اتاق عروس به سبک کلاسیک

دکوراسیون اتاق عروس چیست؟

دکوراسیون اتاق عروس همان دکوراسیون اتاق خواب زوجی است که تازه ازدواج کرده اند. مبلمان این اتاق مهمترین مبلمان جهیزیه است که در اصطلاح به آن سرویس خواب و سرویس چوبی اتاق خواب می‌گوییم. سرویس خواب شامل یک تخت دو نفره، دو میز پاتختی، میز آرایش یا میز آینه، دراور که می‌تواند با میز آینه ترکیب شود، صندلی میز آرایش، آباژورها و لوستر، پرده، فرش یا قالیچه، ساعت دیواری و در صورت لزوم کمدها می‌شود. اما ماجرا به همینجا ختم نمی‌شود و در این اتاق ویژه، عناصر دکوراتیو و تزئینات نیز به اندازه مبلمان اصلی، اهمیت دارند که در بخش دیگر این مطلب به آن‌ها به طور مفصل خواهیم پرداخت. اما آثار هنری مثل تابلوی نقاشی و یا مجسمه‌های کوچک و بزرگ دکوراتیو عاشقانه معمولا جای خود را در گوشه گوشه این اتاق پیدا می‌کنند. البته که دیوارهای این اتاق نباید از ابتدا با انواع تابلوها و قاب‌عکس‌ها پوشیده شود. چرا که قرار است بعد ازدواج عکس‌های خاطره انگیز مراسم عروسی و … جای خود را بر روی این دیوارها پیدا کنند.
دکوراسیون اتاق عروس و تزئین حجله به سبک هندی
دکوراسیون اتاق عروس و تزئین حجله به سبک هندی

آشنایی با دکوراسیون اتاق عروس

دکوراسیون متفاوت اتاق عروس و تمایز قائل شدن میان دکوراسیون این اتاق و سایر اتاق‌های خانه، سنتی شرقی است. آنچه که به عنوان حجله عروس از پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها شنیده‌ایم و یا احتمالا در فیلم‌های بالیوودی دیده‌ایم ریشه همین دکوراسیون است. هنوز هم در هند و پاکستان دکوراسیون اتاق عروس و تزئین تخت خواب عروس و داماد با همین جدیت و اهمیت سابق طراحی و اجرا می‌شود. گسترش انواع و اقسام ابزارها و لوازم دکوراتیو تزئینی و مدرن که تکنولوژی هم در ساخت آن‌ها سهیم است، نتوانسته شمع و گل و حریر را از میدان فرهنگ تزئین دکوراسیون اتاق عروس شرقی‌ها به در کند. با این همه پیش از تزئین دکوراسیون اتاق عروس هنوز چیدمان و انتخاب خود وسایل در اولویت هستند و سبک دکوراسیون است که تزئینات آن را تعیین می‌کند.

دکوراسیون سفید قرمز اتاق عروس به سبک مدرن

دکوراسیون سفید قرمز اتاق عروس به سبک مدرن

انواع دکوراسیون اتاق عروس

دکوراسیون اتاق عروس مانند دکوراسیون سایر اتاق‌های خانه می‌تواند از سبک‌های دکوراسیون طراحی داخلی بهره ببرد. معمولا دو نوع سرویس خواب برای اتاق عروس استفاده می‌شود، سرویس خواب چوبی قهوه‌ای رنگ و نظایرآن و سرویس خواب چوبی سفید رنگ. بسته به اینکه بخواهید هر چند سال یکبار تغییر دکوراسیون دهید و چه فلسفه‌ای را پشت عروسی و ازدواج کردن بدانید این انتخاب می‌تواند متفاوت باشد. بعضی افراد رنگ سفید را خوش یمن و نماد اقبال بلند و روشنی، امید و ویژگی‌های مثبت نظیر این می‌دانند و سعی می‌کنند تمام اشیا و لوازمشان که به زندگی جدید مربوط می‌شود را سفید و یا در ترکیب با این رنگ انتخاب کنند. اما باید این نکته را هم در نظر داشته باشند که رنگ سفید مراقبت بیشتر می‌خواهد و متعاقب با آن شاید اگر پس از پنج سال هنوز دکوراسیون اتاق را عوض نکرده باشید دیگر یک اتاق یک‌دست سفید مناسب شما و روحیات یک زوجی که نوعروس و نوداماد نیستند نباشد! در عوض سرویس چوبی با تنالیته‌های قهوه‌ای رنگ انتخابی است که در هر زمانی مورد پسند هر کسی است؛ هر چند که ممکن است در نگاه اول تمایز آن به عنوان اتاق عروس با سایر اتاق خواب‌ها مشهود نباشد.

حتما بخوانید:  اولین زمین فوتبال غیرمستطیل در جهان

بعد از انتخاب رنگ سرویس مبلمان می‌توانید سراغ انتخاب رنگ ملحفه‌ها و روتختی، پرده و فرش و قالیچه بروید. اگر رنگ چوبها را سفید انتخاب کرده‌اید، صورتی، قرمز یا سفید -نقره‌ای، سفید-طلایی و حتی سفید-نارنجی انتخاب مناسبی برای ترکیب با آن هستند. اما اگر انتخابتان چوب به رنگ واقعی‌اش بوده است، ترکیب طیف‌هایی از کرم_سفید، کرم_طلایی، سفید و سفید-قرمز می‌توانند روی لوازم پارچه‌ای بنشینند.

چیدمان مناسب دکوراسیون اتاق عروس

چیدمان مناسب دکوراسیون اتاق عروس

دکوراسیون اتاق عروس و نکات مهم آن

در دکوراسیون اتاق عروس باید به برخی نکات توجه کرد. مثلا انتخاب سبک مبلمان هم باید متناسب با سلیقه و سبک کل خانه باشد و قاعده و قانونی ندارد اما نکته مهم هماهنگی همه اجزا در کنار هم است. اگر از مبلمان مینیمال یا مدرن استفاده میکنید جای چندانی برای مجسمه‌هایی به سبک و سیاق آرت دکو در اتاق ندارید و اگر از کلاسیک‌ها با تاج بلند تخت، منبت‌کاری‌‌های پر طرح و نقش و قاب آینه‌ای پر از جزئیات بهره برد‌ه‌اید قطعا یک آباژور با فرمی معاصر و متریال پلاستیک توی ذوق خواهد زد.

حالا که لوازم را انتخاب کرده‌اید نوبت چیدمان است. در دکوراسیون اتاق عروس قطعا تخت نقطه کانونی خواهد بود، برخلاف اتاق کودک یا نوجوان که تخت به دیوار می‌چسبد در این اتاق تخت تنها از سمت تاج کنار دیوار است و در وسط اتاق قرار می‌گیرد، تا جای کافی برای پاتختی‌ها وجود داشته باشد. میز آرایش جایی جاگذاری می‌شود که مقابل آن فضای خالی برای گذاشتن و برداشتن صندلی وجود داشته باشد و اگر در ترکیب با کشوها و دارور است فضای استفاده از کشوها به راحتی فراهم باشد. بهتر است یک قالیچه هر چند کوچک جلوی تخت انداخته شود. اگر اتاقتان کوچک است کاربرد را فدای زیبایی نکنید و سعی کنید تا جایی که ممکن است از مبلمان کوچک، ظریف و ساده استفاده کنید که فضای خالی به اندازه کافی در اتاق وجود داشته باشد.

حتما بخوانید:  حاصل همکاری پنج غول مد و لباس با طراحان مبلمان و لوازم خانگی
گل‌ها در تزئینات می‌توانند جای خالی همه چیز را پر کنند.

گل‌ها در تزئینات می‌توانند جای خالی همه چیز را پر کنند.

آموزش دکوراسیون اتاق عروس

تزئین دکوراسیون اتاق عروس قطعا به سلیقه عروس و داماد بستگی دارد چرا که آن‌ها بهتر از هر کسی ‌میدانند از حضور در چه محیطی لذت می‌برند. اما همانطور که پیشتر اشاره کردیم این تزئین کردن سنتی دیرینه دارد و با گذشت زمان عناصری به آن اضافه یا از آن کم شده است. اما به هر حال زیباتر کردن این اتاق برای بسیاری از زوج‌های جوان همچنان مهم و جالب است. و نکاتی دارد که در ادامه می‌خوانید.

تخت و پارچه‌ها:

تزئین تخت اتاق عروس الهام گرفته از همان حجله‌هاست، آویزان کردن تور و حریر بر روی تخت یکی از آن کارهایی است که تمرکز را بر این عنصر مبلمانی بیشتر می‌کند. می‌توانید از پارچه‌هایی استفاده کنید که با هنرهای صنایع دستی زینت داده شده‌اند، پارچه‌هایی سوزن دوزی یا جواهر و سنگ‌کاری شده. رنگ اصلی پارچه‌های تزئینی سفید است و اگر به سنت‌ها علاقه دارید می‌توانید از تکه تورهای نارنجی، بنفش، قرمز و صورتی در ترکیب با آن استفاده کنید. پارچه‌ها را با خلاقیت خودتان تزئین کرده و به آن ها چین و شکن دهید تا سایه‌هایی جذاب را روی تخت ایجاد کنند. کوسن‌های زیاد و تزئینی حتی با طرح و رنگ متفاوت از تم اصلی دکوراسیون می‌توانند بر دوست داشتنی بودن این اتاق اضافه کنند.

گل‌ها:

گل‌ها در تزئینات می‌توانند جای خالی همه چیز را پر کنند. رز قرمز و سفید یک انتخاب کلاسیک برای تزئین اتاق عروس است اما ممکن است گل محبوب شما ارکیده بنفش باشد و کسی نمی‌تواند از بابت اینکه اتاقتان را با ارکیده بنفش تزئین کرده‌اید به شما خرده بگیرد. در انتخاب گل و رنگ آن تنوع به خرج ندهید و سعی کنید با رنگ دکوراسیون کلی اتاق هارمونی داشته باشد. حجم استفاده از گل نباید آنقدر باشد که اتاقتان به یک گلفروشی تبدیل شود و نه آنقدر کم که تفاوت این اتاق با دیگر اتاق‌ها مشخص نباشد. می‌توانید از یک گل‌آرای حرفه‌ای برای تزئین کمک بگیرید یا با ایده‌های خلاقانه و استفاده از تصاویر موجود دسته‌ها و شاخه‌های گل را تزئین یا با گلبرگ‌ها نقش ایجاد کنید. همچنین می‌توانید طاق در اتاق را گل‌آرایی کنید. البته برخی از افراد به گل‌ها و عطر آن‌ها حساسیت دارند و حواستان به این نکته هم باشد.

حتما بخوانید:  دکوراسیون
تزئین دکوراسیون اتاق عروس

تزئین دکوراسیون اتاق عروس

نورپردازی

در طراحی داخلی بسیاری از خانه‌ها از نورپردازی مخفی استفاده شده است که برای اتاق خواب بسیار عروس مناسب است، چرا که نور یکنواخت و غیرمستقیمی را ارائه میدهد. اگر نور اتاقتان با منابع نوراصلی مثل لوستر و آباژور تامین می‌شود بهتر است آن‌ها را خاموش کنید و در عوض از عنصر دراماتیک شمع بهره ببرید و با انبوهی از شمع‌های کوچک روشنایی لازم را تامین و اتاق را زیباتر کنید. اگر از عود استفاده نمی‌کنید شمع‌های معطر می‌توانند عطر خوشایند طبیعی را هم به محیط وارد کنند. نورپردازی با ریسه‌های کوچک سفید هم انتخابی امروزی است که می‌تواند جایگزین شمع شود و دردسر آن را هم ندارد.

تزئین دکوراسیون اتاق عروس

تزئین دکوراسیون اتاق عروس

خوردنی‌ها

دسرها و نوشیدنی‌های رنگارنگ و جذاب می‌توانند جایی در اتاق عروس داشته باشند، مثلا روی یکی از میزهای پاتختی. البته نه غذاهای حجیم یا سنگین. مثلا در هند شیر و زعفران یک نوشیدنی خاص عروس و داماد در شب عروسی است. روی خوراکی‌های از پیش تزئین و آماده شده یک سلفون بکشید و آماده نگهشان دارید.

دیگر عناصر تزئینی

آب مظهر زندگی و در بسیاری از فرهنگ‌ها مقدس است. اینکه هنگامی که وارد اتاق می‌شوید چشمتان به یک ظرف آب زلال بیفتد که گل‌های یاس و مریم روی آن شناور و عکس عروسیتان در آن منعکس است می‌تواند حسی تکرار ناشدنی را منتقل کند، تنگ‌های کاشی کوچک و نظایر آن می‌توانند جای ثابتی در اتاق خوابتان پیدا کنند. پرهای بزرگ و تزئینی یا دیگر اشیا تزئینی مثل آویزها، کاغذکشی‌ها، بادکنک‌ها می‌توانند در تزئین اتاق عروس لحاظ شوند. البته نه بقدری که دکوراسیون اتاق عروس را به دکوراسیون جشن عروسی یا جشن تولد تبدیل کنند.

تزئین دکوراسیون اتاق عروس

تزئین دکوراسیون اتاق عروس

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۱ / ۵. تعداد نظرات: ۱

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط