دمیدن روحی تازه در دکوراسیون اداری با طراحی بیوفیلیک
فضای اداری

دمیدن روحی تازه در دکوراسیون اداری با طراحی بیوفیلیک

۰
(۰)
دمیدن روحی در دکوراسیون اداری با طراحی بیوفیلیک
دمیدن روحی در دکوراسیون اداری با طراحی بیوفیلیک

اصطلاح بیوفیلیک یا زیست گرایی نخستین بار توسط اریک فرم در سال ۱۹۶۴ برای توصیف گرایش روانی مجذوب شدن به تمام چیزهای طبیعی و زندگی‌بخش، مطرح شد. بر اساس این فرضیه، میان انسان با دیگر سیستم‌های حیات کره زمین یک پیوند غریزی و فطری وجود دارد. بااین‌حال، پیشرفت تکنولوژی موجب شد تا مردم تصور کنند که می‌توانند از سیستم‌های حیات طبیعی فاصله گیرند و به ظن خود از تحت سلطه آنها خارج شوند. نتیجه این دیدگاه، به وجود آمدن معضلاتی نظیر جدایی افراد از محیط طبیعی و تراکم شدید ساختمان‌ها بشد، به‌گونه‌ای که ساختمان‌ها تنها به یک مصرف‌کننده انرژی تبدیل شدند و به منبعی برای آلودگی بیشتر آب‌وهوا بدل گشتند.

از سوی دیگر طی چند سال گذشته ایده‌های جالبی برای دوباره نزدیک کردن فضای اداری و محیط کاری به طبیعت مطرح شد و به شکل جالبی موردتوجه بسیاری از شرکت‌ها و ادارات قرار گرفت.

استفاده گسترده از شیشه در طراحی داخلی بیوفیلیک

استفاده گسترده از شیشه در طراحی داخلی بیوفیلیک

استفاده از نور طبیعی

یکی از اصول طراحی داخلی بیوفیلیک، استفاده هرچه بیشتر از نور طبیعی و کاهش مصرف نور مصنوعی است. نور طبیعی در مقایسه با منابع مصنوعی نشاط بیشتری به همراه دارند و علاوه برافزایش ویتامین D، موجب کاهش استرس کارکنان می‌شود. طبیعتاً این اصل با توجه به قیمت بالای حامل‌های انرژی، در اغلب کشورها بسیار مورد استقبال قرار می‌گیرد. به این منظور، استفاده از پنجره‌های بزرگ و نمای سرتاسر شیشه‌ای، رونق بیشتری گرفته است. این پنجره‌ها که به‌صورت دو جداره نصب می‌شوند، عایق صوت و حرارت نیز هستند.

استفاده از سقف شیشه ای در طراحی بیوفیلیک

استفاده از سقف شیشه ای در طراحی بیوفیلیک

حتما بخوانید:  اداره Satchi به طراحی feeling design در Guangzhou ،چین

افزون بر این، در بسیاری از ادارات تنها به پنجره‌های شیشه‌ای اکتفا نمی‌شود و از سقف‌های شفاف نیز برای روشنایی بیشتر استفاده می‌شود. در نتیجه این کار، میزان مصرف گاز، انرژی الکتریسیته و سایر حامل‌های مورد استفاده در ادارات به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

پیوند محیط اداری با طبیعت

پیوند محیط اداری با طبیعت

پیوند محیط اداری با طبیعت

وقتی نور کافی فراهم باشدپیوند طبیعت با محیط اداری ممکن می‌شود. در طراحی بیوفیلیکبه دلیل استفاده از سقف‌ها و پنجره‌های شیشه‌ای، پرورش گیاهان مختلف به‌آسانی امکان‌پذیر است. نتیجه آنکه در بسیاری از ساختمان‌های اداری با نمای شیشه‌ای، نشانه‌هایی از طبیعت نظیر گلدان‌های بزرگ و کوچک، درختچه‌ها یا دیوارهایی پوشیده از برگ و گل و نماهای ساخته‌شده از چوب طبیعی مشاهده می‌شود. تمامی این موارد تاثیر مثبتی بر خلاقیت کارمندان در یک محیط اداریمی‌گذارد.

چیدمان مبلمان اداری در کنار عناصر طبیعی

چیدمان مبلمان اداری در کنار عناصر طبیعی

طبیعت که فقط برای تماشا نیست!

در طراحی بیوفیلیک قرار نیست تنها یک نمای زیبا از طبیعت شبیه تابلو برای تماشا کردن کارکنان خلق شود. در واقع این شیوه از طراحی برای ایجاد پیوند بیشتر و بازگشت به نیازهای فطری مطرح شد؛ بنابراین با ورود این متد به طراحی دکوراسیون اداری، نوع و چیدمان مبلمان اداری نیز دستخوش تغییراتی شگرف شد.

در طراحی بیوفیلیک تلاش می‌شود کهمبلمان اداری تا حد ممکن به عناصر طبیعی موجود نزدیک شود. در نتیجه چینش میز و صندلی اداری به شیوه‌های مختلف در کنار پنجره‌ها، گلدان‌ها و فضای طبیعی خارج از ساختمان حاصل شد. قرار دادن میزهای کنفرانس در کنار گیاهان و ایجاد یک فضای نشیمن برای استراحت کارکنان به نور مناسب و طراحی طبیعی از جمله مواردی هستند که در اداراتی با طراحی بیوفیلیک مشاهده می‌شود.

حتما بخوانید:  این صندلی اداری را در خانه استفاده کنید!
طبیعت که فقط برای تماشا نیست!

طبیعت که فقط برای تماشا نیست!

افزون بر این، به دلیل زیبایی ذاتی طراحی مبتنی بر طبیعت، جلوه سایر محصولات به کار گرفته شده در دکوراسیون چندین برابر می شود. به واقع طبیعت، در عین زیبایی از سادگی منحصر به فردی نیز برخوردار است؛ بنابراین در هنگام خریدمبلمان اداریبرای فضایی با طراحی بیوفیلیک، باید به دنبال محصولاتی متناسب و هماهنگ با دیگر اجزای طبیعی به کار رفته در محیط نیز بود. استفاده از رنگ های مکمل و فرم های مدور می تواند بسیار جذاب باشد و فضایی با نشاط خلق کند.

خلاقیت در ساخت مبلمان اداری با طراحی بیوفیلیک

خلاقیت در ساخت مبلمان اداری با طراحی بیوفیلیک

خلاقیت در ساخت مبلمان اداری زیبا

اوج خلاقیت در طراحی بیوفیلیک را می‌توان در ساخت مبلمان اداری از عناصر طبیعی نظیر چوب و سنگ مشاهده کرد به گونه‌ای که در نگاه نخست، ماهیت طبیعی آنها بیش از کارایی‌شان مورد توجه قرار می‌گیرد. در این شیوه محدودیتی در طراحی وجود ندارد و قطعات مختلفمبلمان اداری نظیر میز کارمندی، میز کانتر، مبلمان و صندلی‌ها می‌توانند با الهام از طبیعت ساخته شوند.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.