درباره دبیرستان ماندگار البرز در روزهای آغازین سال تحصیلی
فضای آموزشی و کتابخانه

درباره دبیرستان ماندگار البرز در روزهای آغازین سال تحصیلی

۳
(۲)
دبیرستان ماندگار البرز
دبیرستان ماندگار البرز

زنگ مهر دبیرستان ماندگار البرز صبح امروز شنبه توسط شهردار تهران نواخته شد.وی از آنجاییکه آغاز سال تحصیلی جدید و ایام محرم متقارن شده اند امسال را سالی استثنایی خواند.محمد علی نجفی معاون پارلمانی وزیر آموزش و پرورش نیز یکی دیگر از مهمان دبیرستان البرز بود و از شرکت در این مراسم با شکوه و بودن در کنار دانش آموزانی که سرمایه های این کشور هستند ابراز خرسندی کرد.

تاریخچه دبیرستان ماندگار البرز
تاریخچه دبیرستان ماندگار البرز

تاریخچه

این مدرسه بعد از دارالفنون پرافتخارترین مرکز آموزشی تهران است و قدمتی در حدود ۱۵۰ سال دارد.در سال ۱۲۵۰ یک هیئت مبلغ مذهبی کاتولیک آمریکایی به ایران آمدند و در سال ۱۲۵۲ خورشیدی دبستانی را در نزدیکی دروازه قزوین ساختند که این مدرسه بعدها سنگ بنای دبیرستان البرز و کالج آمریکایی ها شد.۱۴ سال بعد یعنی در سال ۱۲۶۶ آمریکایی ها با خرید زمینی در خیابان سی تیر تهران کلنگ بنای ساختمان مدرسه ی جدید را بر زمین زدند و با تکمیل ساختمان دانش آموزان به این مدرسه منتقل شدند.در سال ۱۲۷۷ خورشیدی با آمدن دکتر ساموئل مارتین جردن به ایران و قرار گرفتن او در سمت مدیر مدرسه پایه ی متوسطه نیز به مدرسه اضافه شد.سر انجام در سال ۱۳۰۱ محل مدرسه به محل فعلی در چهارراه کالج انتقال یافت.ارتقاء یافتن این مدرسه تا سطح کالج در سال ۱۳۰۸ نشانه ی شکوفایی این مدرسه و دلیل نام گذاری تقاطع انقلاب و حافظ به چهارراه کالج است.در سال ۱۳۱۹ به دستور رضا شاه این کالج خریداری و مدیریت آن به ایرانی ها واگذار شد.از آن زمان به بعد این دبیرستان تغییر نام داد و به دلیل قرار گرفتن رشته کوه های البرز در پس آن البرز نامیده شد.مساحت کل دبیرستان البرز ۴۵ هزار مترمربع است که بخشی از آن به دانشگاه صنعتی امیرکبیر اختصاص یافته است.

حتما بخوانید:  تشکیل باوهاوس جدید در شیکاگو با مدیریت لازلو موهولی ناگی László Moholy-Nagy (بخش سوم)
نیکلای مارکف

نیکلای مارکف

درباره طراح

طراح این دبیرستان ماندگار نیکلای مارکف معمار گرجستانی است. این معمار برجسته فارغ التحصیل رشته ی معماری از آکادمی هنرهای زیبای دانشگاه سن پترزبورگ است و با ساخت بیش از ۲۰ اثر معماری در ایران از پیشگامان معماری مدرن محسوب می گردد.وی علاقه ی بسیاری به معماری اسلامی و مصالح سنتی و بومی ایران داشته و از این مصالح در بسیاری از پروژه های خود استفاده کرده است.سبک طراحی وی تلفیقی از ۴ نوع فرهنگ مدرن ، التقاطی ، غربی و ایرانی است.

 درباره بنا دبیرستان ماندگار البرز

درباره بنا دبیرستان ماندگار البرز

درباره بنا

دبیرستان البرز مجموعه ای از بناهای قدیمی و جدید است که در دوره های مختلف ساخته شده اند. قدیمترین بناهای این مجموعه دو بنای آجری است که بسیار دقیق ، زیبا و مستحکم ساخته شده اند.ساختمان مرکزی این دبیرستان که «رولستن» نام دارد دارای نمایی متقارن در بخش شمالی و جنوبی است و در سال ۱۳۰۳ ساخته شده است . ۵ سال قبل از آن ساختمان علوم که به «مکرمیک هال» معروف است در جنوب منزل دکتر جردن ساخته شده بود. این دو ساختمان از قدیمی ترین بناهای مجموعه تاریخی دبیرستان البرز است.

دبیرستان ماندگار البرز

دبیرستان ماندگار البرز

دوران قبل از انقلاب

روزهای اوج این دبیرستان در زمانیکه مدیریت آن به ایرانی ها واگذار شد به سال ۱۳۲۳ و زمان مدیریت محمدعلی مجتهدی‌گیلانی، استاد دانشکده فنی دانشگاه تهران و بنیان‌گذار دانشگاه صنعتی شریف باز می گردد.سطح آموزشی در این دوران به حدی رسید که حدود ۸۰ درصد کسانی که در کنکور قبول می شدند از این دبیرستان فارغ التحصیل شده بودند.از جمله شخصیتهای مشهوری که فارغ التحصیل این دبیرستان هستند می توان به حسین امانت،مصطفی چمران ، همایون خرم ،مهدی ضرغامی ، افشین یداللهی و… اشاره کرد.

حتما بخوانید:  کتاب‌فروشی Kid’s Republic در پکن
دبیرستان ماندگار البرز

دبیرستان ماندگار البرز

دوران بعد از انقلاب

محمدعلی مجتهدی‌گیلانی ، ۳۴ سال مدیر دبیرستان البرز باقی ماند و پس از پیروزی انقلاب اسلامی و برکنار شدن وی دبیرستان البرز روی به افول گذاشت.درسال ۱۳۷۰ و با انتخاب باقر دزفولیان به عنوان مدیر بار دیگر دبیرستان البرز اوج گرفت. در سال ۱۳۷۶ به همت دو تن از فارغ التحصیلان این مدرسه ساختمان مرکزی و ساختمان علوم آن در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۳ / ۵. تعداد نظرات: ۲

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.