سبک‌های دکوراسیون
دانستنی های دکوراسیون و چیدمان

درباره‌ی سبک‌های دکوراسیون بیشتر بدانیم

۰
(۰)

۱- سبک مید-سنچوری (mid-century)

طراحی مید-سنچوری که به آن میان سده هم می گویند به سبکی از دکوراسیون گفته‌ می‌شود که در دهه‌ی پنجاه و شصت میلادی یعنی در سال‌های پس از جنگ جهانی دوم به‌‌وجود آمد. این سبک نماینده‌ی ذهنی‌ست که به‌دنبال راه‌های جدیدی برای زندگی کردن است.

در این سبک به کاربردی بودن دکوراسیون اهمیت زیاده داده می‌شود. فرم و چیدمان همه‌گی در پی آن هستند که زندگی راحت‌تری را فراهم کنند. در این نوع از دکوراسیون جایی برای شلوغی و به‌هم ریختگی نیست. بنای آن بر سادگی، تمیزی و نظم، جزئیات و تزییناتمینیمال، خطوط هندسی و اورگانیک، اهمیت دادن به طبیعت و در نهایت ظاهری عاری از مبالغه است.

طراحان دکوراسیون به سبک مید-سنچوری سعی‌ می‌کنند، ترکیبی از مواد و عناصر سنتی با غیر سنتی را کشف کنند. به‌همین دلیل در این سبک از دکوراسیون معمولا عناصر و مواد متفاوت، حتی گاهی متضاد، در کنار هم قرار می‌گیرند. این خانه‌ها پر از رنگ هستند و در دکوراسیون آن‌ها از موادی مثل شیشه و پلاستیک که حالتی مدرن و مینیمال به‌همراه دارند استفاده شده‌است.

۲- سبک اسکاندیناویایی

طراحی اسکاندیناویایی یکی از محبوب‌ترین سبک‌های دکوراسیون داخلی مدرن است. این سبک نیز مانند سبک مید-سنچوری بنای خود را بر سادگی و کاربردی بودن می‌گذارد. در عین حال مخالف تجمل‌گرایی و زرق و برق است. از انتخابمبلمان گرفته تا نوع چیدمانشان همه و همه طوری انجام می‌گیرد که بتوانیم به‌راحتی از تمام عناصر خانه استفاده کرده و آن‌ را با روزمره‌ی خود هماهنگ کنیم. همچنین اهمیت زیادی برای همراه کردن طبیعت با زندگی شهری قائل می‌شود. همان‌طور که از اسم آن پیداست، این سبک زاده‌ی کشورهای اسکاندیناوی‌ست. به‌همین دلیل، آب و هوا و سبک زندگی در این کشورها تأثیر زیادی بر سبک این دکوراسیون داشته‌است. به‌طور مثال در این نوع از دکوراسیون تأکید زیادی بر نور وجود دارد و سعی بر‌ آن است که از نور طبیعی بیشترین استفاده صورت بگیرد. طراحان دکوراسیون اسکاندیناویایی مواد طبیعی مثل چوب و چرم را ترجیح می‌دهند.

۳- سبک اکلکتیک (گلچین شده)

این سبک از دکوراسیون که به آن سبک ترکیبی هم می گویند و امروزه در بسیاری از فضاها به چشم می‌خورد، سبکی‌ست که عناصری از دوره‌ها و سبک‌های مختلف را گلچین کرده و گرد هم جمع می‌کند. برای این کار طراح از رنگ‌‌ها، نقش و نگار و جزئیات متفاوتی که می‌تواند در دکوراسیون یک خانه به‌کار رود استفاده می‌کند. در این سبک از پارچه‌هایی که طرح‌های متنوعی دارند استفاده می‌شود. ترکیب رنگی معمولا متنوع است اما این لزوما به معنای استفاده از رنگ‌های بی‌ربط یا متضاد نیست. ارتباط مبلمان با یک‌دیگر معمولا از طرق همین رنگ‌بندی‌ها، پارچه‌ها و یا شکل و فرم استفاده شده صورت می‌گیرد. در خانه‌ای که به سبک اکلکتیک دکور شده‌است می‌توانیم عناصر قدیمی و جدید را در کنار هم ببینیم. به‌طور مثال یک مجسمه‌ی برنزی کاملا کلاسیک می‌تواند در کنار یک جعبه‌ی چوبی سیاه و سفید بسیار مدرن قرار بگیرد. با این وجود دکوراسیون اکلکتیک به هیچ عنوان هرج و مرج به‌همراه ندارد.

حتما بخوانید:  راه حل های دکوراسیون داخلی برای آپارتمان های کوچک

۴- سبک بوهمین (Bohemian)

این سبک از دکوراسیون برای کسانی‌ست که به‌دنبال خانه‌ای پر از حس زندگی‌ هستند. آن‌هایی که می‌خواهند فرهنگ و جزئیات جالبی که در دنیا وجود دارد را در کنار هم داشته باشند. این سبک همچنان که بسیار مدرن است، آرامش، حس آزادی و غیرعادی بودن را نیز به‌همراه دارد. با وجود اینکه همه‌ی فضاهایی که به سبک بوهمین دکور شده‌اند دارای بعضی شباهات هستند، هیچ یک از آن‌ها کاملا مثل دیگری نیست. به‌همین دلیل اگر به‌دنبال آن هستید که فضای خانه‌‌ی خود را دقیقا با شخصیت و سلایق خود هماهنگ کرده و متفاوت باشید، شاید این سبک برای شماست. در این دکوراسیون هیچ قانونی برای استفاده از رنگ‌ها وجود ندارد، اما رنگ‌های گرم ترجیح داده می‌شود. مواد استفاده شده معمولا ترکیبی از مواد طبیعی و مصنوعی هستند. شکل و اندازه‌ی مبلمان به‌اندازه‌ای که در دیگر سبک‌ها مهم است اهمیت ندارد. این فضاها معمولا پر از جزئیات و تزیینات جالب و چشم‌گیر هستند. همچنینفرش و گلیممعمولا نقش بزرگی را در آن‌ها ایفا می‌کند.

۵- سبک آرت دکو

این سبک از طراحی در دهه‌ی بیست میلادی در آمریکا و اروپا محبوبیت بسیاری داشت. همه چیز در این نوع از دکوراسیون نشان دهنده‌ی جامعه‌ ای است که به سمت صنعتی شدن می‌رود. جدیتی که با تجمل همراه است. این سبک پر از جزئیات ومبلماناغراق شده با طرح‌ها و نقش‌های هندسی بزرگ و مشخص است. معمولا از رنگ‌های زنده و متضاد استفاده می‌شود، در عین حال که این رنگ‌ها شاد نیستند. سیاه، طلایی، کرم و زرد بیش از بقیه مورد توجه قرار می‌گیرند. موادی که در سبک آرت دکو مورد استفاده قرار می‌گیرند معمولا گران قیمت هستند. طلا، فلز، جیوه، آینه، شیشه، پوست و چوب‌های مرغوب و صیقلی جایگاه خاصی در این سبک از دکوراسیون دارند. پارچه‌ها معمولا ساده و یا با طرح‌های هندسی هستند. در دکوراسیون آرت دکو جایی برای گل‌ها و طرح‌های لطیف نیست. طراحان این سبک بیشتر از زوایای تیز و همچنین از تقارن استفاده می‌کنند. آرت دکو سبکی بسیار مدرن، کاربردی، شیک و در عین حال فریبنده است. طراحی خانه‌‌‌ی فیلم گتسبی بزرگ مثال بسیار خوبی برای این نوع دکوراسیون است.

حتما بخوانید:  سبز را با چه رنگ هایی به کار ببریم؟

۶- سبک کلاسیک

این سبک دکوراسیون راحت و متداول است. بسیاری از ما در خانه‌هایی با همین سبک دکوراسیون بزرگ شده‌ایم. فضاهایی که آرامش دارند، منظم و مرتب و قابل حدس هستند. در این فضاها هیچ گونه هرج و مرج و یا عنصر نامتعارف و عجیبی دیده نمی‌شود.مبلمان کلاسیک هستند و شاید گاهی به‌نظر کمی قدیمی برسند. تمام عناصر با هم هماهنگ است، مبلمان و تزیینات در مرکز سالن قرار دارند، با هم جفت می‌شوند و همه چیز به‌نظر در جای خود قرار دارد. معمولا اشیای مدرن و اکلکتیک در چنین فضاهایی جایگاهی ندارند. این سبک دکوراسیون بیش از آنکه خودنمایانه باشد، راحت است. پارچه‌ها معمولا زیاد پر نقش و نگار نیستند و از رنگ‌های متعادل استفاده می‌شود. سفید و کرم در این سبک رنگ‌های محبوب برای دیوارها هستند. همچنین معمولا در سبک کلاسیک بیشتر فرم‌های گردتر و کم‌زاویه ترجیح داده می‌شوند. در این فضاها معمولا آباژورهای پارچه‌ای نقش بزرگی را ایفا می‌کنند. ترکیب و چوب و پارچه در دکوراسیون کلاسیک بسیار محبوب است. در عین حال معمولا از چوب‌هایی استفاده می‌شود که رنگ تیره‌تری دارند.

۷- سبک فرانسوی

این سبک بسیار خودنمایانه، مجلل و شیک و پر از تزیینات و آرایش است. در این سبک معمولا یک رنگ و یا طرح دائما تکرار می‌شود ولی برای انتخاب این رنگ محدودیتی وجود ندارد. همه چیز به سلیقه‌ی شما بر می‌گردد. دکوراسیون فرانسوی اهمیت زیادی به جزئیات می‌دهد. طلا و برنز در این سبک استفاده‌ی بسیاری دارند. در خانه‌هایی که دکوراسیون فرانسوی دارند معمولا از مبلمان و عناصر آنتیک و عتیقه استفاده می‌شود. پرده‌ها پر زرق و برق هستند و فضا همیشه با گل‌های تازه تزیین می‌شود. با وجود تمام اهمیتی که این سبک از دکوراسیون به تجمل می‌دهد، همچنان سادگی را حفظ می‌کند. دکوراسیون فرانسوی به معنای پر کردن فضا از وسایل آنتیک نیست، بلکه به معنای استفاده از آن‌ها برای شخصیت بخشیدن به فضاست.

حتما بخوانید:  دکوراسیون رنگارنگ خانه ای در تایوان

۸- سبک آسیایی

طراحی آسیایی به سبکی از دکوراسیون گفته می‌شود که الهام گرفته از دکوراسیون کشورهای خاور دور مثل ژاپن و چین است. سبک دکوراسیون آسیایی پر از آرامش است. برای زندگی‌های پر استرس شهری، این سبک گزینه‌ی بسیار مناسبی‌ست. طراحی آسیایی این آرامش را توسط هارمونی در فضا ایجاد می‌کند. در این سبک از دکوراسیون معمولا برای زمینه از رنگ‌هایی استفاده می‌شود که در طبیعت وجود دارند. سفید، آبی کم‌رنگ، کرم و … . با این وجود رنگ‌های قوی‌تر نیز جایگاه خود را حفظ می‌کنند. آن‌ها زمانی که در هارمونی موجود قرار می‌گیرند در عین حفظ آرامش فضا به یک‌نواخت نبودن دکوراسیون کمک می‌کنند. در دکوراسیون آسیایی تعادل نقش مهمی دارد. این تعادل باید در استفاده از طرح و نقش‌های شرقی نیز رعایت شود. چرا که زیاده روی در این سبک از طراحی جایی ندارد. در خانه‌هایی که به سبک آسیایی دکور می‌شوند، نور نقشی تعیین کننده دارد. همچنین مجسمه‌ها، مواد طبیعی مثل سنگ و چوب و گیاهان بسیار محبوب و پر استفاده هستند.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط