جشن‌های آغاز پاییز در چهار گوشه جهان
books

جشن‌های آغاز پاییز در چهار گوشه جهان

۰
(۰)
جشنواره پاییز در شرق آسیا
جشنواره پاییز در شرق آسیا

جشنواره پاییز در شرق آسیا

چین، تایوان، ویتنام و … | سپتامبر یا اکتبر

جشنواره میانه پاییز یا «فستیوال ماه» هر ساله با آغاز پاییز در کشورهای چین، تایوان و ویتنام جشن گرفته می‌شود. این فستیوال همواره با کامل شدن قرص ماه مصادف می‌شود و به همین دلیل نیز نام ماه را بر آن نهاده‌اند. تعطیلات این فستیوال زمان مناسبی برای اجرای مراسم شکرگزاری، پرواز فانوس‌های کاغذی و البته خوردن کیک ماه است. کیک ماه یک شیرینی سنتی است که از خمیر لوتوس پر می‌شود اما در دستورالعمل‌های مدرن‌تر بستنی نیز جایگزین آن شده است. همچنین در برخی نقاط مانند هنگ‌کنگ و ویتنام بازدیدکنندگان شاهد رقص اژدها یا شیر نیز خواهند بود.

فستیوال Chuseok

فستیوال Chuseok

فستیوال Chuseok

کره جنوبی | سپتامبر یا اکتبر

Chuseok یک جشن سه روزه در کشور کره جنوبی است که با کامل شدن قرص اولین ماه پاییزی آغاز می‌شود. خانواده‌ها در طول این جشن با ادای احترام به نیاکان خود به جشن و ضیافت می‌پردازند و بسیاری از مردم به روستاهای اجدادی خود بازمی‌گردند. کیک برنج نیز از شیرینی‌های سنتی این جشنواره است که همانند گذشته بر روی بخار آب حاصل شده از آتش میوه درختان کاج، پخته می‌شود.

جشن مهرگان

جشن مهرگان

جشن مهرگان

ایران | اول پاییز

مهرگان یا جشن مهر پس از نوروز بزرگترین جشن ایران باستان بوده است که در روزهای نخست فصل پاییز برگزار می‌شود. این جشن همچنان در میان زرتشتیان ایران و خارج از ایران در روز دهم مهر آغاز می‌شود و شش روز به طول می‌انجامد و سرانجام در روزی به نام «رام روز» به پایان می‌رسد. جشن مهرگان از پیشینه جالب توجهی نیز برخوردار است. ایرانیان بر این باورند که در روز مهرگان کاوه آهنگر علیه ضحاک قیام می‌کند و فریدون بر اژی دهاک پیروز می‌شود. جشن مهرگان در جهان به جشن دوستی، عشق و هدیه دادن نیز معروف است. زرتشتیان در طول این مراسم همچون نوروز سفره‌های رنگین پهن می‌کنند و آن را شمع، گل و آینه زینت می‌دهند.

حتما بخوانید:  دکوراسیون متفاوت شب یلدا با میوه‌های بهشتی
جشنواره ملی برداشت سیب

جشنواره ملی برداشت سیب

جشنواره ملی برداشت سیب

Arendtsville پنسیلوانیا | ۷ تا ۱۵ اکتبر

فصل پاییز در شهر کوچک Arendtsville در پنسیلوانیا مصادف با موسم برداشت سیب است. از این رو، مردم آمریکا این روز را به فرصت مناسبی برای جشن و پای‌کوبی تبدیل کرده‌اند. این جشن اگرچه با ۵۳ سال قدمت پیشینه چندانی ندارد اما هر ساله نزدیک به ۲۵ هزار نفر در آن شرکت می‌کنند. محوریت برنامه این جشنواره سیب است به گونه‌ای که شیرینی و کیک‌ها، نوشیدنی‌ها و حتی بازی و صنایع دستی ارائه شده در این فستیوال نیز بیشتر از سیب تولید شده است.

فستیوال دیوالی

فستیوال دیوالی

فستیوال دیوالی

جنوب و جنوب شرقی آسیا | اکتبر یا نوامبر

فستیوال دیوالی یک جشنواره هندی است که با آغاز فصل پاییز به مدت پنج روز در هندوستان و برخی کشورهای جنوب شرق آسیا برگزار می‌شود. با شروع این جشنواره مردم خانه‌های خود را با شمع و رشته‌های رنگی تزئین می‌کنند و ورودی خانه‌های خود را با طرح‌های رنگی شبیه به ماندالا (طرح‌های هندسی مورد استفاده در ادیان بودا و هندو) می‌آرایند. آنها معمولاً به جای رنگ از شن و ماسه‌های رنگی برای این کار استفاده می‌کنند.

سنت‌های مرتبط با جشن دیوالی به دلیل گستردگی منطقه جغرافیایی آن بسیار متفاوت است. به عنوان مثال در برخی مناطق رسم است که در طول این جشن به سگ‌های خیابانی غذا داده شود و گردنبندهایی از گل به گردن آنها بیاویزند.

جشن Guy Fawkes

جشن Guy Fawkes

جشن Guy Fawkes

بریتانیا | ۵ نوامبر

مردم بریتانیا فصل پاییز را با یک جشنواره جالب آغاز می‌کنند. اگر کمی درباره تاریخ بریتانیا مطالعه کرده باشید احتمالا نام Guy Fawkes برای شما آشنا خواهد بود. گای فاکس یکی از سربازان کاتولیک انگلیسی بود که در سال ۱۶۰۵ قصد داشت در طرحی نافرجامی به نام «توطئه باروت» پارلمان انگلستان را منفجر و پادشاه جیمز اول را ترور کند. در آن زمان با دستگیری گای فاکس مردم لندن به جشن و پای‌کوبی پرداختند و این جشن پنجم نوامبر هر سال برگزار می‌شود که به شب گای فاکس شهرت دارد. در این جشن مردم به آتش‌بازی و پوشیدن صورتک‌های نقاب‌دار و سوزاندن پیرک‌های گای فاکس می‌پردازند.

حتما بخوانید:  خانه خود را بهاری کنید: چند روش برای استفاده از گیاهان
جشنواره یی پنگ و لو کراتگون

جشنواره یی پنگ و لو کراتگون

جشنواره یی پنگ و لو کراتگون

تایلند | نوامبر

این فستیوال شامل دو تعطیلی در دو ناحیه مختلف کشور تایلند است: یی پنگ (Yi Peng) در شمال و لو کراتگون (Loi Krathong) در جنوب غربی که هر دو در اصل در یک روز و شب برگزار می‌شوند. شبی که معمولاً در ماه نوامبر و با کامل شدن قرص ماه مصادف می‌شود. در تعطیلات لو کراتگون مردم در کنار رودخانه راه می‌روند و قایق‌های کوچکی پر از شمع و آرزوهای خود را به آب می‌اندازند. در تعطیلات یی پنگ نیز، هزاران فانوس کاغذی به نام خوم لوی (khom loi) در آسمان شب رها می‌شوند.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.