برندگان Adesign awards در سال 2017: مبل مولیان از حمید پاک سرشت
محصول و طراح ماندگار

برندگان Adesign awards در سال ۲۰۱۷: مبل مولیان از حمید پاک سرشت

۱
(۱)
مبل مولیان از حمید پاک سرشت
مبل مولیان از حمید پاک سرشت

مبل مولیان نام طرحی از حمید پاک سرشت است که در سال ۲۰۱۷ موفق به کسب جایزه A’design awards شده است. این مبل که به گفته او با اقتباس از سازهای موسیقی اصیل ایرانی طراحی شده، از ظاهری کاملاً منحصربه‌فرد و متفاوت برخوردار است.

تحقیقات اولیه

به گفته حمید پاک سرشت طراح مبل مولیان، در ابتدا قرار بود برای ایجاد یک طرح جدید، خط خوشنویسی نستعلیق به‌عنوان یک طرح گرافیکی در نظر گرفته شود. به بیان ساده، ترکیب گرافیکی خطوط نستعلیق فارغ از معنای کلمات و وحدت موضوع یک ایده جذاب برای طراحی مبلمان محسوب می‌شدند؛ اما در میانه راه ایده بهتری به ذهن او و تیم همراهش رسید و مجاب شدند تا ایده قبل را کنار بگذارند. آنها به این نتیجه رسیدند که باید مفهومی روان‌تر و ساده‌تر را برای ارائه یک طرح جهانی و مورد اقبال مردم دنیا پیدا کنند. از این رو، مقصود خود را در سازهای شناخته‌شده موسیقی ایرانی یافتند.

اتودهای اولیه مبل مولیان

اتودهای اولیه مبل مولیان

بر اساس تحقیقات تیم طراحی حمید پاک سرشت بر روی حدود ۹۰ درصد از سازهای ایرانی و تحلیل فرم آنها مشخص شد که می‌توان از بسیاری آلات موسیقی برای طراحی مبلمان الهام گرفت. جالب آنکه آنها توانسته بودند پلی میان این فرم‌های جذاب و نوستالوژیک و رویکرد مدرن در طراحی مبلمان ایجاد کنند.

آنها در ادامه شروع به طراحی مجموعه‌ای از مبلمان الهام گرفته شده از سازهای موسیقی ایرانی کردند و در روند تحقیق با یک داستان جالب در مورد یکی از اشعار معروف ایرانی روبرو شدند.

مبل مولیان طرحی از حمید پاک سرشت با الهام از سازهای موسیقی ایرانی

مبل مولیان طرحی از حمید پاک سرشت با الهام از سازهای موسیقی ایرانی

حتما بخوانید:  نگاهی به ایکیا مارکوس، یکی از ارزان‌ترین صندلی‌های اداری ارگونومیک جهان

بر اساس داستان‌ها، امیر نصر سامانی بنیان‌گذار سلسله سامانی، زمستان‌ها را در بخارا و تابستان‌ها را در سمرقند یا یکی از شهرهای خراسان سپری می‌کرد. در یک سفر به هرات در تابستان، او دل‌بسته هوای هرات می‌شود و تصمیم می‌گیرد تا پاییز و زمستان را نیز در آنجا بماند. این اقامت نزدیک به چهار سال به طول می‌انجامد، به‌قدری که لشکریان و فرماندهان و وزرا سخت دلتنگ موطن خود یعنی بخارا می‌شوند. آنها که از مجاب کردن امیر ناتوان بودند، به رودکی روی می‌آورند و رودکی نیز که در نواختن چنگ و بربط چیره‌دست بوده، قصیده‌ای می‌سراید و شروع به نواختن و خواندن آن با آوازی دلنشین می‌کند.

بوی جوی مولیان آید همی

یاد یار مهربان آید همی

مولیان نام رودخانه‌ای در بخاراست و با توجه به مفهوم این شعر انسان همیشه باید به اصالت خود بازگردد و اگر چنین کرد منحصربه‌فرد خواهد شد. حمید پاک سرشت پس از مطالعه این شعر، تصمیم به ادغام این داستان تأثیرگذار با شکل ابزار موسیقی ایرانی می‌گیرد و بهترین مکان برای مبل مورد نظر خود نیز لابی هتل می‌داند. چراکه ساکنین هتل‌ها مردمانی هستند از سراسر جهان که از خانه خود دور هستند و دوباره باید به موطن خود بازگردند. او برای زیبایی بیشتر و فهم بهتر طرح خود برای ملل مختلف از خط شکسته نستعلیق بهره می‌گیرد و آن را با فرم سازهای موسیقی ایرانی ترکیب می‌کند.

چند نمای متفاوت از مبل مولیان

چند نمای متفاوت از مبل مولیان

ساختار مبل مولیان

مبل مولیان بر پایه یک اسکلت ساخته شده از پروفیل فلزی تشکیل می‌شود که به منظور افزایش استحکام چندین قالب مجزا در داخل آن قرار داده شده است. این قالب‌ها توسط فوم تزریقی پر می‌شوند. سپس یک ورق فیبر ویسکوز بر روی آن قرار می‌گیرد و قسمت‌های نشیمن‌گاه نیز با یک لایه اسفنجی پلی اورتان پر می‌شود. پوشش نهایی نیز که به طور یکپارچه قسمت‌های نشیمن و تکیه‌گاه را پوشش می‌دهد از جنس چرم یا پارچه انتخاب شده است. قسمت توخالی میانی مبل نیز که با استفاده از چوب و فلز پوشانده می‌شود، توسط استادکاران موزاییک ایرانی با خط نستعلیق به قطعه شعر معروف مولیان مزین شده است.

حتما بخوانید:  صندلی‌های آیکونیک تاریخ طراحی صنعتی را بشناسید(بخش دوم)

همچنین مبل مولیان به یک سیستم صوتی داخلی نیز مجهز شده که به کاربران امکان می‌دهد تا از طریق یک اپلیکیشن اختصاصی به مدت دو دقیقه به موسیقی اصیل ایرانی گوش فرا دهند و در حالی که در لابی هتل منتظر هستند، با فرهنگ، طراحی و موسیقی ایرانی بیشتر آشنا شوند. مبل مولیان علاوه بر لابی هتل‌ها، برای اتاق‌های انتظار لوکس نیز گزینه بسیار مناسبی محسوب می‌شود.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۱ / ۵. تعداد نظرات: ۱

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.