با دانستن این نکات خرید تشک آسان‌تر می‌شود
راهنمای خرید

با دانستن این نکات خرید تشک آسان‌تر می‌شود

۰
(۰)
با دانستن این نکات خرید تشک آسان‌تر می‌شود
با دانستن این نکات خرید تشک آسان‌تر می‌شود

ما در طول خواب شبانه بارها تکان می‌خوریم. این عدد را اگر تقریباً ۴۰ مرتبه فرض کرده و آن را در تعداد روزهای سال ضرب کنیم به رقمی نزدیک به ۱۵ هزار مرتبه خواهیم رسید. نکته اینجاست که اگر به خواب ظهرگاهی هم عادت داشته باشیم و دیگر کارهای روزانه خود مانند کتاب خواندن، با گوشی و لپ‌تاپ کار کردن و حتی درس خواندن خود را هم بر روی تشک انجام دهیم این عدد چندین برابر خواهد شد. تمام این حرکات فیزیکی به‌نوبه خود موجب فرسایش و فرسودگی الیاف به‌کاررفته در تشک می‌شوند و ما ناچاریم پس از مدتی اقدام به تعویض آن کنیم؛ اما دقیقاً چه زمانی باید این کار را انجام دهیم؟

با دانستن این نکات خرید تشک آسان‌تر می‌شود
با دانستن این نکات خرید تشک آسان‌تر می‌شود

پاسخ به این سؤال چندان کار راحتی نیست چراکه عمر مفید تشک، با توجه به شیوه نگهداری و حتی شرایط آب و هوایی که در آن قرار دارید تغییر می‌کند. با این حال، تحقیقات نشان می‌دهد که بهترین نوع تشک‌ ها نیز با کارایی استاندارد (فقط برای خوابیدن) پس از گذشت ۱۰ سال، ۲۵ درصد از کیفیت اولیه خود را از دست می‌دهند. این رقم برای تشک‌هایی با کیفیت متوسط و پایین‌تر مانند تشک‌های پنبه‌ای و سنتی بین ۷۵ تا ۱۰۰ خواهد بود. با این وصف هنگامی که:
روی تشکتان فرورفتگی یا برجستگی احساس می‌کنید زمان تعویض آن فرا رسیده است.
اگر دو دست خود را بر روی تشک قرار می‌دهید و پس از فشار دادن به میزان زیادی فرو می‌روید به این معناست که الیاف داخلی و مواد به‌کاررفته در آن انسجام خود را از دست داده‌اند و باید کنار گذاشته شوند.
اگر روی تشک دراز می‌کشید و در آن فرو می‌روید باید مراقب باشید که یک تشک فرسوده می‌تواند به ماهیچه‌ها و ستون فقراتی که مستعد عوارض هستند، آسیب‌های جبران‌ناپذیری وارد کند.

با دانستن این نکات خرید تشک آسان‌تر می‌شود
با دانستن این نکات خرید تشک آسان‌تر می‌شود

ویژگی‌های یک تشک خوب و مناسب چیست؟

راحتی: به‌طور قطع نخستین اولویت شما برای خرید یک تشک مناسب، راحتی آن است. در هنگام خرید تشک بیش از اینکه به سفتی آن اهمیت دهید باید به فرم قرار گرفتن شانه، باسن و کمر دقت کنید. در حالت افقی و خوابیده وزن بدن شما بر روی این نواحی قرار می‌گیرند. در نتیجه اگر وزن شما به‌راحتی بر این نقاط قرار نگیرند پس از مدتی به کمردرد و گرفتگی عضلات مبتلا می‌شوید.
دوام: سلامتی موهبتی است که گاهی ناچارید برای آن هزینه زیادی پرداخت کنید اما اطمینان داشته باشید که این کار ارزشش را دارد. کیفیت و دوام مواد به‌کاررفته در تشک عدم‌تغییر شکل و طول عمر بیشتر آن تضمین می‌کند. از سوی دیگر امروزه تشک‌ها از قیمت‌های قابل‌توجهی برخوردارند و خرید تشک‌های بی‌کیفیت و تقلبی به‌طور دائم هزینه سنگینی برای تعویض به شما تحمیل می‌کند.

حتما بخوانید:  تاریخچه و نکات خرید صندلی راکینگ
با دانستن این نکات خرید تشک آسان‌تر می‌شود

با دانستن این نکات خرید تشک آسان‌تر می‌شود

فضا: فضایی که تشک در اختیار شما قرار می‌دهد باید با ابعاد بدن شما هماهنگ باشد. ما در طول شب نزدیک به ۴۰ بار غلت می‌زنیم؛ بنابراین یک تشک با عرض کم می‌تواند خطرات زیادی برای شما به همراه داشته باشد. افزون بر این تشک‌هایی با طول کم نیز موجب خم شدن پا یا آویزان ماندن آنها از تخت می‌شود که در دراز مدت آسیب‌هایی نظیر پادرد را به همراه دارد. به‌طور کلی اگر از فیزیک معمولی برخوردار باشید بر اساس شکل زیر می‌توانید ابعاد تشک مناسب شرایط خود را انتخاب کنید.

با دانستن این نکات خرید تشک آسان‌تر می‌شود
با دانستن این نکات خرید تشک آسان‌تر می‌شود

فنربندی: نوع فنربندی، ضخامت مفتول‌ها و فریم دور تشک از جمله معیارهای مهم در انتخاب تشک‌های فنری محسوب می‌شوند. هنگام خرید تشک فنری به‌خصوص در نمونه‌های دو نفره دقت کنید که فنربندی از نوع پاکتی باشد. در این نوع از فنربندی تمام فنرها منفصل و مجزا از یکدیگر هستند و در صورتی که دو نفر بر روی تشک خوابیده باشند، با تکان خوردن یکی از آنها دیگری متوجه نمی‌شود. افزون بر این، یکی از دلایل به صدا افتادن و اصطلاحاً جیرجیر کردن تشک‌ها نیز فنربندی متصل آنها به یکدیگر است که در دراز مدت با تغییر شکل مفتول‌ها، فنرها با اصطکاک به یکدیگر صدا تولید می‌کنند.

با دانستن این نکات خرید تشک آسان‌تر می‌شود
با دانستن این نکات خرید تشک آسان‌تر می‌شود

ارتفاع تشک: ارتفاع تشک نشان‌دهنده میزان الیاف و مواد به‌کاررفته در آن و تضمین‌کننده طول عمر آن است. در واقع هرقدر که ارتفاع تشک بیشتر باشد میزان لایه‌های داخلی مانند موکت، الیاف، پنبه و فوم در آن افزایش می‌یابد. خصوصاً اگر از روتختی برای تخت خود استفاده می‌کنید باید در نظر داشته باشید که سرویس‌های خواب با ارتفاع بالاتر از زیبایی و جلوه بیشتری برخوردارند.

حتما بخوانید:  میز اداری چیست و چه انواعی دارد؟
با دانستن این نکات خرید تشک آسان‌تر می‌شود
با دانستن این نکات خرید تشک آسان‌تر می‌شود

مموری فوم: اگر در هنگام خرید تشک از قیمت‌های برخی از آنها تعجب می‌کنید بد نیست بدانید که در نمونه‌های جدید از مموری فوم استفاده می‌شود که طبیعتاً قیمت بالاتری دارند. جالب است بدانید که مموری فوم نخستین بار توسط سازمان فضایی آمریکا برای کاهش عوارض ناشی از شتاب جی به هنگام پرتاب فضاپیماها بر بدن فضانوردان مورداستفاده قرار گرفت. موفقیت این ماده سبب شد تا بعدها از آن در مصارف خانگی و ساخت تشک‌های خوشخواب اروپایی و آمریکایی استفاده شود.
از جمله ویژگی‌های فوق‌العاده مموری فوم تغییر شکل در اثر دمای بدن، بازگشت سریع به حالت اول پس از برداشتن نیرو، جلوگیری از گرفتگی و کوفتگی عضلات و تسهیل در گردش جریان خون است.

انواع تشک‌های موجود در بازار
تا اینجا با معیارهایی که در هنگام خرید تشک باید از آنها آگاه باشیم، آشنا شدیم؛ اما تشک‌های موجود در بازار علاوه بر موارد فوق، به دسته‌های جداگانه دیگری نیز تقسیم‌بندی می‌شوند. از جمله:
تشک فنری: تشک‌های فنر پرمخاطب‌ترین محصول در میان تشک‌های موجود در بازار هستند. این تشک‌ها اغلب برای افرادی با سن پایین و وزن متعادل مورداستفاده قرار می‌گیرند و به دلیل خاصیت ارتجاعی تشک، وزن افراد بر روی آن پخش می‌شود.
تشک طبی فنری: تشک طبی فنری محصولی است که برای تمام سنین مناسب است اما استفاده افراد سنگین‌وزن و کهن‌سال از این تشک لازم و ضروری به نظر می‌رسد. تشک‌های طبی فنری به دلیل برخورداری از اسفنج با دانسیته بالا، دیواره‌های M شکل و فنربندی پاکتی و فشرده از طول عمر بالاتر و آرامش بیشتری نسبت به تشک‌های فنری برخوردارند. با توجه به اینکه در این تشک‌ها از فنربندی پاکتی و منفصل یا مموری فوم استفاده می‌شود، از قیمت بالاتری نیز برخوردارند.
تشک طبی: تشک‌های طبی فاقد فنربندی هستند. این دسته از تشک‌ها به دلیل کاربری طبی خود از وزن کم، قابلیت شستشو و رویه زیپ‌دار برخوردارند. تشک‌های طبی ساخته‌شده از یونولیت عمر نسبتاً کمی دارند اما نمونه‌های اسفنجی، نرم‌تر و با کیفیت‌تر ساخته می‌شوند. نمونه‌هایی نیز که از مموری فوم در بدنه آنها استفاده می‌شود نیز قیمت نسبتاً بالایی دارد.
تشک آبی تشک‌های آبی با وجود موارد مصرفی کم، مشتریان خاص خود را دارند و با پر کردن آنها از آب گرم در مناطق سردسیر خواب راحت و دل‌نشینی برای شما به ارمغان می‌آورند. افزون بر این، تشک آبی حالتی ارتوپدیک دارد و در درمان بیماری‌های مفصلی و استخوانی نیز مؤثر است.

حتما بخوانید:  خرید صندلی ماشین برای کودک
با دانستن این نکات خرید تشک آسان‌تر می‌شود
با دانستن این نکات خرید تشک آسان‌تر می‌شود

آیا تشک سفت بهتر است؟
نمی‌توان به‌طور دقیق به این سؤال پاسخ داد. در واقع سفتی تشک‌ ها امروزه بر اساس یک عدد از ۱ تا ۷ مشخص می‌شود و هرقدر که عدد به سمت ۷ پیش رود، سفتی آن نیز بیشتر می‌شود. طبیعی است که افراد سنگین‌وزن نیروی بیشتری به تشک‌ها وارد می‌کنند و در نتیجه به محصولاتی با سفتی بیشتر نیاز دارند.
در واقع معیار سفتی تشک برای تمام افراد یکسان نیست و در هنگام خرید تشک باید توجه کنید که ستون مهره باید در همان فرمی که در حالت ایستاده دارد، قرار گیرند چراکه تغییر شکل طولانی‌مدت ستون مهره‌ها در هنگام خواب موجب بروز مشکلاتی مانند کمردردهای شدید می‌شود. با این وصف، در هنگام خرید تشک به وزن و سن خود توجه کنید.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.