این صندلی اداری ماندگار خواهد شد
books

این صندلی اداری ماندگار خواهد شد

۰
(۰)
صندلی اداری SILQ محصول استیل‌کیس 1
صندلی اداری SILQ محصول استیل‌کیس ۱

با هیاهوی بسیار بالاخره استیل‌کیس (Steelcase) بزرگ از SILQ (سیلک) رونمایی کرد. SILQ یک صندلی اداری با فرمی به شدت نرم، منحنی و صیقل خورده است. یک طراحی جدید که فورا و مستقیما مطابق با حرکت کاربرش حرکت و تغییر می‌کند، بدون اینکه جزئی‌ترین اهرم و دسته‌ای داشته باشد. این صندلی درست در تقابل با صندلی Aeron هرمان ‌میلر (Herman Miller) قرار دارد. زمانی که هرمان میلر محصولش را طراحی و روانه بازار کرد؛ یعنی در سال ۱۹۹۴؛ جهان به یک «دستگاه واقعی برای نشستن» خیره ماند. صندلی میلر بیشتر از این که یک صندلی باشد؛ دستگاهی برای نشستن بود که تا پیش از آن مشابهی نداشت. کاربران برای اولین بار می‌توانستند بیشترین تنظیمات را با توجه به بدن خود و برای راحتی بیشتر روی صندلی میلر انجام دهند. این صندلی علاوه بر اینکه انواع تنظیمات ارتفاع و شیب و … را داشت، در سه ابعاد و اندازه متفاوت نیز تولید شد تا با وزن و قد هر نوع کاربری مناسب باشد. همچنین Aeron با طراحی منحصر به فردش و از طریق پارچه‌ای به نام پلیسل (مش) که روی فریم کشیده شده بود، وسواسی فراگیر را در زمینه ارگونومی صندلی‌های اداری در بین طراحان ایجاد کرد. بعد از این صندلی بود که مطابقت داشتن با استاندارهای بالای ارگونومی، راحتی و شخصی‌سازی به طور افراط شده و اغراق آمیزی در دستورکار تولیدکنندگان صندلی‌های اداری و البته کاربران قرار گرفت.

صندلی اداری Aeron محصول هرمان میلر

صندلی اداری Aeron محصول هرمان میلر

صندلی اداری SILQ محصول استیل‌کیس 2

صندلی اداری SILQ محصول استیل‌کیس ۲

از یک جایی به بعد یعنی از سال ۲۰۰۸ استیل‌کیس به عنوان بزرگترین شرکت تولیدکننده مبلمان اداری در جهان به این نتیجه رسید که وقت آن رسیده که در مدل جریان غالب صندلی‌های اداری بازنگری شود و دوباره به چالش‌های اصلی صندلی‌های اداری فکر کنند. لودویگ ژرف‌اندیشانه نزدیک به ده سال روی طراحی یک صندلی بسیارپاسخگو تمرکز کرد و نتیجه این بازنگری همین صندلی SILQ است. نوآوری این صندلی غیرقابل انکار و غیرقابل چشم‌پوشی است. لودویگ در این باره می‌گوید: «طراحی این صندلی در مورد این ایده است که پیشرفت تکنولوژیکی و خستگی انسان هر دو به خاطر پیچیدگی‎های دنیایمان است.»
صندلی اداری SILQ محصول استیل‌کیس 3
صندلی اداری SILQ محصول استیل‌کیس ۳

لودویگ می‌گوید که سفارشی‌سازی کنترل شده توسط کاربر، باعث شده طراحان روز به روز ویژگی‌های بیشتری را به انواع مختلف صندلی‌ها اضافه کنند. این اتفاق در قابلیت‌های تنظیم، اهرم‌های زیادی برای تغییر ارتفاع، زاویه، عمق کمر و … دیده می‌شود و در اکثر صندلی‌های اداری امروز مشهود است. از نظر لودیگ این حد از گزینه‌ها و آپشن‌های شخصی‌سازی فقط به پیچیده‌تر شدن محصول و سردرگمی کاربر منجر می‌شود. «شما به عنوان یک کاربر مجبور شدید با صندلیخود کاری کنید تا چیزی بیشتری از یک صندلی به نظر برسد.» اما SILQ از این جنون فوق‌العاده شخصی‌سازی دور می‌شود. پشت فریم ساده آن؛ فن‌آوری ویژه‌ای است که اجازه می‌دهد، صندلی به حرکت طبیعی بدن انسان پاسخ دهد و مطابق با آن حرکت کند. این یک اصل و قانونی مهم در طراحی صنعتی است. یکی از محصولاتی که به بهترین شکل ممکن این ویژگی را نشان می‌دهد گوشی موبایل آی‌فون است؛ ظاهری ساده و فریبنده اما با ویژگی‌هایی که رفتار کاربر را پیش بینی می‌کنند. در مورد صندلی SILQ نیز می‌توان همین تعریف را ارائه داد. این صندلی نوعی دستگاه هوشمند است که به صورت ارگانیک به بدن و تغییراتش پاسخ می‌دهد.

حتما بخوانید:  صندلی اپن چوبی برای دکوراسیون کلاسیک
صندلی اداری SILQ محصول استیل‌کیس 4

صندلی اداری SILQ محصول استیل‌کیس ۴

پیشرفت در فن‌آوری فیبر کربن راه محققان مواد استیل‌کیس را برای توسعه نوع جدیدی از پلیمر باز کرد. این نوع پلیمر بر پایه مواد کربن بسیار بادوام و سبک وزن و ارزان است. SILQ حدود هزار دلار قیمت دارد که در محدوده قیمت سایر صندلی‌های اداری مطرح است. قیمت Aeron در حدود هشتصد دلار و Vitra’s Pacific صندلی اداری جدید اپل، حدود هزار و دویست دلار است.

این صندلی راه‌حلی است برای مشکلات کارمندان و کارکنان نسل جدید که دیگر مثل گذشته در تمام طول مدت کار به میزشان وصل و پشت آن نیستند. لودویگ که زمان خود را در دفاتر مختلف استیل‌کیس در سرتاسر جهان می‌گذارند این را بر اساس مشاهداتش می‌گوید و اضافه می‌کند که «هر کجا که کار کنید، به جای اینکه شما صندلی‌تان را بشناسید و آن را مطابق با نوع کارتان تظیم کنید؛ این صندلی است که شما را می‌شناسد! این صندلی یک تاییدیه است بر این موضوع که شیوه کار کردن عوض شده است.»

صندلی اداری SILQ محصول استیل‌کیس 5

صندلی اداری SILQ محصول استیل‌کیس ۵

استیل‌کیس امیدوار است که به زودی در بازار جهانی مبلمان لوکس ۲۷ میلیارد دلار سرمایه گذاری کند. گزارش نوامبر ۲۰۱۷ که توسط موسسه «تحقیقات و بازارها» (Research and Markets) تهیه شده، نشان می‌دهد که تقاضای رو به رشد جهانی برای مبلمان اداری در بلندمدت روی محصولات شرکت‌هایی خواهد بود که تأکید بیشتری بر طراحی محصولاتی دارند که قابلیت ستاره شدن در بازار جهانی مبلمان را دارند. «تحقیقات و بازارها» پیش بینی می‌کند که در طول سه سال آینده بازار مبلمان اداری ۴ درصد رشد خواهد کرد.

حتما بخوانید:  نمایشگاه خلاقانه ی عکس

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.