ایده‌هایی برای چیدمان مبل اتاق نشیمن
دانستنی های دکوراسیون و چیدمان

ایده‌هایی برای چیدمان مبل در اتاق نشیمن

۰
(۰)

۱- انتخاب نقطه‌ی تمرکز هنگامی که قصد چیدن مبل‌ها در اتاق نشیمن را داریم، اولین قدم پیدا کردن یک نقطه‌ی تمرکز است. بهتر است مبلمان همه حول یک نقطه‌ی تمرکز قرار بگیرند. این موضوع باعث می‌شود که چیدمان مبلمان چشم‌نوازتر باشد و در نتیجه آرامش بیشتری در فضا به‌وجود خواهد آمد. در برخی از اتاق‌ها این نقطه‌ی تمرکز از قبل وجود دارد. به‌طور مثال ممکن است در اتاق نشیمن شما شومینه‌ای قرار گرفته باشد، در این حالت بهتر است مبلمان را طوری بچینیم که همه‌ی آن‌ها رو به شومینه باشند. برخی دیگر از اتاق‌ها دارای پنجره‌های قدی هستند که خود‌به خود توجه شما را جلب می‌کنند. در چنین شرایطی وقتی مبلمان را رو به پنجره می‌چینیم، علاوه بر آن‌که نقطه‌ی تمرکز کور نمی‌شود، می‌توانیم از تماشای منظره‌ی پنجره نیز لذت ببریم. ولی اگر هیچ یک از این موارد در اتاق نشیمن شما وجود ندارد، نگران نباشید. ما می‌توانیم به‌راحتی در یک اتاق ایجاد نقطه‌ی تمرکز کنیم. تلویزیون‌ها معمولا بهترین عناصر برای تبدیل شدن به نقطه‌ی تمرکز هستند. همچنین حتی یک مجسمه‌ نیز می‌تواند چنین نقشی را برای اتاق نشیمن شما ایفا کند. نکته‌ی مهم این است که وقتی وارد اتاق نشیمن می‌شوید، چشم شما جایی برای توجه داشته باشد. اگر مبل‌ها را طوری قرار دهیم که از نقطه‌ی تمرکز اتاق دور باشند، چشم ما دچار سردرگمی خواهد شد و در نتیجه انرژی موجود در فضا را از بین می‌بریم.

۲- توجه به ورودی نشیمن

شاید این عنوان به‌نظر شما عجیب برسد. ولی در بسیاری از اتاق‌های نشیمن، به محض وارد شدن با یک کاناپه‌ی بزرگ مواجه می‌شویم. این موضوع می‌تواند آزار دهنده باشد. مبل‌ها باید طوری قرار بگیرند که افراد در هنگام ورود به اتاق امکان حرکت داشته باشند. وجود یک مبل بزرگ در ورودی اتاق نشیمن می‌تواند به شکل یک مانع عمل کند. حتی اگر راه کسی را سد نکند، از لحاظ ذهنی احساس خوبی به کسی که وارد اتاق شده‌است دست نمی‌دهد. به افراد اجازه دهید که پس از ورود بتوانند به‌راحتی اجزای اتاق را تماشا کنند و برای محل نشستن تصمیم بگیرند. خالی نگه داشتن ورودی اتاق نشیمن از لحاظ فنگ شویی نیز در افراد تأثیری بسیار مثبت ایجاد می‌کند. در اتاق‌های نشیمنی که دارای دو در هستند یک خط‌ فرضی را در نظر بگیرید و مبلمان را طوری قرار دهید که بدون برهم خوردن نقطه‌ی تمرکز، افراد بتوانند به‌راحتی بین دو ورودی رفت و آمد کنند. اگر فاصله‌ی محلی که مبلمان را قرار داده‌ایم تا هر دو در به یک اندازه باشد، نتیجه دل‌پذیرتر خواهد بود. همچنین توجه داشته باشید که علاوه بر فاصله‌ی مبلمان از ورودی، بهتر است بین آن‌ها نیز حدود یک متر فاصله باشد. این موضوع نیز به‌راحتی رفت و آمد و همچنین آسایش چشم در هنگام ورود به اتاق نشیمن کمک می‌کند.

حتما بخوانید:  12 روش چیدمان اتاق نشیمن با مبلمان قدیمی

۳- از دیوارها فاصله بگیرید

این نکته بسیار حیاتی‌ست. درفضاهایی که به اندازه کافی بزرگ است که این امکان را به شما بدهد سعی کنید تا حد ممکن از دیوارها فاصله بگیرید. وقتی مبلمان را به دیوارها میچسبانیم، یک فضای مرده‌ی عظیم در وسط اتاق ایجاد می‌شود. بدین ترتیب نتیجه‌ی ظاهری اصلا دل‌نشین نخواهد بود. چیدمان مبلمان با فاصله از دیوار ایجاد یک فضا‌ی بسیار دل‌چسب و دنج می‌کند. این کار باعث می‌شود که افراد هنگام نشستن در اتاق نشیمن و گذراندن وقت احساس راحتی بیشتری داشته باشند. گاهی ممکن است در شرایطی قرار بگیریم که یک مبل تک را برای نشستن به باقی مبلمان ترجیح می‌دهیم. در چنین مواقعی معمولا اولین فکری که می‌کنیم، قرار دادن آن در یکی از گوشه‌های اتاق است. اما این کار ایجاد احساس خفگی می‌کند. سعی کنید مبل را دورتر از دیوار قرار دهید و برای پر کردن فضای خالی پشت آن از یک میز عسلی یا یک آباژور استفاده کنید. بدین وسیله نور و هوا به‌راحتی در اطراف مبل حرکت می‌کنند و فضای فریبنده‌تری در اختیار خواهید داشت.

۴- انعطاف‌پذیر باشید

بیشتر ما در اسباب منزلمان مبل‌ها و صندلی‌های تکی داریم ممکن است گاهی به‌نظر اضافه برسند. این مبلمان عناصر بسیار خوبی برای ایجاد انعطاف‌پذیری در فضای یک اتاق‌ هستند. از این مبل‌های تک و یا صندلی‌ها استفاده‌ی بهینه ببرید. آن‌ها را طوری در کنار بقیه‌ی مبلمان بچینید که در مواقع لزوم بتوانید جایشان را به‌راحتی تغییر دهید. برای همه‌ی ما پیش آمده‌است که خیلی زود از طرز چیدمان مبل‌هایمان در اتاق نشیمن خسته شده باشیم. تغییر دادن جای یک مبل‌تک و یا چند صندلی به‌ مراتب راحت‌تر از تغییر دادن الگوی چیدمان تمامی مبلمان است ولی به‌همان اندازه نیاز ما به تفاوت را برطرف می‌کند. همچنین ممکن است گاهی نیاز داشته باشیم که نزدیک‌تر به کسی که روی یکی از مبل‌ها نشسته‌است و یا نزدیک‌تر به یکی از مبل‌ها باشیم، انعطاف‌پذیر بودن مبل‌ تک و یا صندلی جواب‌گوی این نیاز نیز هست. بدین‌ترتیب همه‌ی احتمالات ممکن را در نظر گرفته‌ایم و چیدمان مبلمان خود را با توجه به آن‌ها انجام داده‌ایم.

حتما بخوانید:  ارتباط بین دکوراسیون داخلی و صنعت مد و تأثیرشان بر یکدیگر

۵- نظم کلاسیک در چیدمان مبل

اگر اهل صحبت هستید و در جمع‌هایتان بیش از آن‌که تلویزیون تماشا کنید به گفت و شنود با دیگران می‌پردازید، این سبک چیدمان مبل درست برای شماست. در نظم کلاسیک چیدمان مبل، دو مبل تک و یا دو صندلی در کنار یک‌دیگر و مقابل یک مبل بزرگ‌تر قرار می‌گیرند. معمولا میز جلو مبلی در این بین قرار دارد و روی مبلمان به نقطه‌ی تمرکز نیست. وجود میز جلو مبلی در بین مبلمان نکته‌ی مهمی‌ست چرا که باز به راحتی افراد کمک می‌کند چرا که دسترسی بیشتری به اشیای روی میز دارد و می‌توانند با سهولت نوشیدنی‌ها و یا ظروف را روی میز قرار دهند. توجه داشته باشید که حتی در چنین حالتی مبلمان از نقطه‌ی تمرکز دور نیستند. این کار امکان رو در رو بودن با افرادی که مقابل ما نشسته‌اند را ایجاد می‌کند. همچنین محیط بسیار مناسبی را برای کتاب‌ خواندن فراهم می‌سازد.

 

در تصویر زیر، نقطه‌ی تمرکز شومینه است. دو مبل تک کرم رنگ در کنار هم و رو به‌روی کاناپه‌ی قهوه‌ای رنگ قرار گرفته‌اند. فاصله‌ی بین میز جلو مبلی با همه‌ی مبلمان به‌ یک اندازه‌ است. بدین ترتیب تمام ابزار راحتی برای افراد فراهم آمده است.

۶- مسئله‌ی فرش

 

هنگامی که قصد چیدمان مبل‌ها در اتاق نشیمن را دارد باید به فرش‌ها نیز توجه کنید. اگر در اتاق نشیمن خود از فرش استفاده می‌کنید سعی کنید مبلمان را طوری بچینید که یا کاملا روی آن قرار داشته باشند و یا فرش کاملا بین آن‌ها باشد. هماهنگی چیدمان مبلمان و فرش نباید طوری اتفاق بیفتد که ایجاد حس بلاتکلیفی کند. فرش‌ها برای تکمیل کردن دکوراسیون منزل ما استفاده می‌شود، در عین حال می‌توانند به‌عنوان نقطه‌ی تمرکز نیز مورد استفاده قرار بگیرند. در هر دوی این حالات کاربرد اصلی را مبلمان دارا هستند و فرش‌ها نباید این کاربرد را به‌خطر بیندازند. به‌همین دلیل اگر مبلمان را در لبه‌ی فرش‌ها بچینیم علاوه بر این‌که ممکن است تعادل آن‌ها را دچار مشکل کنیم، امکان افتاد افراد هنگام رد شدن از بین مبلمان نیز به‌وجود می‌آید. به‌غیر از این‌ها وقتی مبل‌ها تماما روی فرش یا کاملا اطراف آن قرار بگیرند، هارمونی بصری بهتری نیز ایجاد می‌شود.

حتما بخوانید:  مدل جدید کاغذ دیواری

۷- مبلمان جدا کننده

 

امروزه، مخصوصا در دکوراسیون خانه‌های انگلیسی، اتاق‌های نشیمنی که در کنار فضاهای دیگری مثل اتاق ناهارخوری و یا آشپزخانه قرار دارند و به‌واسطه‌ی هیچ دیوار و یا دری از هم جدا نمی‌شوند بسیار محبوب هستند. اما حتی در چنین اتاق‌هایی نیز چشم‌ ما دوست دارد که بتواند این فضاها را از هم تفکیک کند. مبل‌ها می‌توانند در این تفکیک نقش بسیار مهمی را ایفا کنند. ما می‌توانیم از یک کاناپه به‌عنوان جدا کننده استفاده کنیم. با قرار دادن این کاناپه یا حتی دو مبل تک در جایی که می‌خواهیم انتهای فضای نشیمن باشد می‌توانیم حد فاصل دو فضا را به‌خوبی به نمایش بگذاریم.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط