اندکی بیش از دکوراسیون خانه با هدف کاهش استرس!
معماری و دکوراسیون خانه

اندکی بیش از دکوراسیون خانه با هدف کاهش استرس!

۰
(۰)
آشتی با گیاهان سبز و گل‌های تازه
آشتی با گیاهان سبز و گل‌های تازه

آشتی با گیاهان سبز و گل‌های تازه

گیاهان طبیعی اکسیژن تازه به هوا اضافه و سموم را از آن حذف می‌کنند. این موضوع برای خانه‌های ما در پاییز و زمستان که پنجره‌ها را کمتر باز می‌کنیم بسیار ضروری خواهد بود؛ اما فراتر از تأثیر گیاهان بر هوای منزل، رسیدگی کردن به آن‌ها و برقراری ارتباط با آن‌هاست که موجب از بین رفتن استرس می‌شود.

کاری را انجام دهید که بیش از تلویزیون نگاه کردن شما را سرگرم می‌کند

شما آزادید که هر اندازه که دوست دارید تلویزیون تماشا کنید اما آیا این کار حال شما خوب می‌کند؟ آیا از استرس شما می‌کاهد؟ واقعیت این است که بسیاری از برنامه‌های تلویزیون بیش از آنکه آرامش‌بخش باشند، استرس ما را دو چندان می‌کنند. پس بهتر است به تلویزیون بیشتر به عنوان یک عضو دکوراتیو منزل نگاه کنید، به محل قرارگیری آن اهمیت دهید، مبلمان را اطراف آن بچینید اما برای سرگرم کردن خود یک فهرست از فعالیت‌های کوچک مورد علاقه خود که هرگز به نظر نمی‌رسد زمان مناسب برای انجام دادن آنها را پیدا کنید، تهیه نمایید و هر شب به جای دنبال کردن سریال‌ها یکی از آنها را امتحان کنید.

نورپردازی پیش از خواب در اتاق خواب

نورپردازی پیش از خواب در اتاق خواب

نور اتاق را پیش از خوابیدن کم کنید

نور مصنوعی زیاد می‌تواند روند طبیعی خواب ما را مختل کند؛ بنابراین، سعی کنید در ساعات پایانی مانده خواب نور فضایی که در آن قرار دارید را کم و کمتر کنید. این روند به چرخش شب و روز در طبیعت شباهت دارد و خواب آرام‌تری را برای ما به ارمغان می‌آورد. در طول روز نیز فضای منزل باید به مرور روشن شود. کشیدن تمامی پرده‌ها و روشن شدن ناگهانی خانه می‌تواند موجب استرس و دلهره در افراد شود. همچنین در هنگام خواب فضای اتاق خود را کاملاً تاریک نکنید و از یک چراغ خواب کم نور (ترجیحا به رنگ‌های گرم) برای روشنایی اتاق استفاده کنید.

حتما بخوانید:  با استفاده از گلیم زیبایی خانه را دوچندان کنیم

مرزبندی فضای کار و خانه

واقعیت زندگی مدرن برای بسیاری از ما این است که به سادگی نمی‌توانیم کار را در محیط اداری به پایان برسانیم و معمولا بخشی از کارها به خانه منتقل می‌شود. برای برخی حتی کار کردن در منزل مترادف با راحتی است اما آنچه در واقعیت اتفاق می‌افتد اکثرا رخ دادن بی‌نظمی در کار و ناراحتی است. چرا که اکثر ما ساعت یا مکان مشخصی برای کار در فضای خانه در نظر نمی‌گیریم. همین موضوع سبب می‌شود که پس از مدتی دچار استرس و ناراحتی شویم. از این رو اگر تمایل دارید در خانه خود کار کنید باید ساعات مشخصی برای آن در نظر بگیرید. افزون بر این، باید مرز کاملاً مشخصی میان فضای کار و محیط زندگی شما وجود داشته باشد. در نتیجه نباید در فضای ناهارخوری یا در همان اتاقی که می‌خوابید کار کنید، مگر آنکه در پایان ساعت کار تمامی وسایل مربوط به فعالیت خود را جمع کنید. هیچ‌کس با نگاه کردن به کارهای عقب افتاده احساس آرامش خیال نمی‌کند.

 هر شب پیش از خواب منزل خود را مرتب کنید

هر شب پیش از خواب منزل خود را مرتب کنید

هر شب پیش از خواب منزل خود را مرتب کنید

بیدار شدن در یک محیط بی‌نظم و نامرتب یکی از علل شروع استرس در آغاز روز است. هیچ‌کس علاقه ندارد در ابتدای روز و هنگامی که هنوز گیج و خواب آلود است به دنبال وسایل مختلف بگردد و به تمیز کردن منزل فکر کند. بنابراین سعی کنید پیش از خواب، دکوراسیون منزل را به شکل اول خود درآورید. کوسن‌ها را مرتب کنید، از جارو دستی برای پاک کردن زمین استفاده کنید، میز را دوباره بچینید و ظروف آشپزخانه را در کابینت‌ها قرار دهید.

حتما بخوانید:  روانشناسی و علم دکوراسیون
هر روز صبح تخت خود را مرتب کنید

هر روز صبح تخت خود را مرتب کنید

هر روز صبح تخت خود را مرتب کنید

گاهی اوقات کارهایی بسیار ساده می‌تواند تأثیر بسیار زیادی بر روح و روان ما داشته باشد. یکی از این موارد که منجر به کاهش استرس می‌شود مرتب کردن تخت خواب است. مهم نیست چقدر عجله دارید، لحظه‌ای برای مرتب کردن پتو درنگ کنید چون این به نفع شماست. مشکل دقیقا وقتی شروع می‌شود که شما از سرکار به خانه برگردید و با تخت خواب نامرتب مواجه شوید. در این حالت ممکن است دو احساس متفاوت به شما دست دهد. یا احساس خواب‌آلودگی می‌کنید و حوصله انجام دیگر کارها را ندارید و یا احساس پایان یافتن روز و انجام ندادن انبوهی از کارهای نیمه تمام به شما دست می‌دهد. که در هر دو حالت استرس پیامد ناخواسته آن است.

همانطور که دیدید آرامش گرفتن از محیط لزوما به سبک و نوع دکوراسیون بستگی ندارد. بلکه تنها لازمه آن رعایت چند نکته کاربردی است.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.