استفاده از مبل تختخواب‌شو
دانستنی های دکوراسیون و چیدمان

استفاده از مبل تختخواب‌شو، در کجا و چگونه؟

۰
(۰)

بهترین مبل تختخواب‌شو برای منزل شما

برای انتخاب یک مبل‌ تختخواب‌شو، باید به چندین نکته توجه کنید. شما نمی‌خواهید که این مبل تافته‌ی جدا بافته باشد. هماهنگی آن با دکوراسیون داخلی منزل شما و دیگر مبلمان اهمیت بسیاری دارد. خوشبختانه امروزه تنوع این مبل‌ها آن‌قدر زیاد شده‌است که در این‌‌ باره به مشکلی برنمی‌خورید. بعد نوبت به‌اندازه‌ی مبل تختخواب‌شو می‌رسد. حالا باید دو اندازه‌‌ی مختلف را به‌خاطر بسپارید. پیش از هر چیز مبلی که انتخاب می‌کنید نباید برای دکوراسیون سالنی که در آن قرار می‌گیرد زیاد بزرگ باشد. درعین حال اندازه‌ی وقتی که به‌ تخت تبدیل می‌شود نیز باید مطابق نیاز شما باشد. مبل‌های تختخواب‌شو، امروزه در ابعاد مختلفی قابل تهیه هستند. مبل‌های تختخواب‌شوی تک، دونفره و یا کینگ. مثلا اگر زیاد برایتان پیش می‌آید که از شهر دیگری مهمان داشته باشید، بهتر است به‌فکر یک مبل کینگ باشید. ولی اگر این مبل‌ را تنها برای استفاده‌ی روزمره و مواقع پذیرایی احتمالی از کسی تهیه می‌کنید، یک مبل تک برایتان کافی‌ست. به‌غیر از این‌ها، راحتی تشک این مبل نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که در اینجا کاربرد آن بیش از نشستن برای خواب است و برای یک خواب راحت هیچ چیز به‌اندازه‌ی یک تشک نرم و راحت مهم نیست. بعضی از مبل‌های تختخواب‌شو به‌شما امکان تنظیم کردنشان را می‌دهند. پس قبل از تهیه‌ی این محصول بهتر است تمامی امکاناتش را با توجه به نیاز و سبک دکوراسیون خانه‌ی خود بررسی کنیم.

مبل تختخواب‌‌شو برای سوئیت‌های کوچک

در سوئیت‌های کوچک که فضای اتاق خواب و اتاق نشیمن یکی‌ست، مبل‌های تختخواب‌شو کاربرد بسیاری دارند. برای چنین محیطی بهتر است از مبلی استفاده کنیم که هم برای نشستن و هم برای خواب راحت باشد. در عین‌حال سعی کنید که این مبل ظاهر خوشایندی هم داشته باشد چرا که قسمت اعظم روز را از آن به‌عنوان یکی از پر جلوه‌ترین عناصر اتاق نشیمن استفاده می‌کنید. در چنین شرایطی بهتر است که برای اتاق خود یک نقطه‌ی تمرکز پیدا کند. معمولا این نقطه‌ی تمرکز تلویزیون است. مبل تختخواب‌شو را طوری قرار دهید که به‌سمت تلویزیون باشد. آن وقت باقی وسایل را اطراف آن بچینید. توجه داشته باشید که باید فضای کافی برای باز کردن مبل و تبدیل کردن آن به‌تخت را داشته باشید. اگر از یک میز بسیار سنگین برای جلوی این مبل استفاده کنید که تکان دادنش کار سختی‌ باشد، و یا اگر فضای کافی برای جابه‌جا کردن میز را خالی نگذارید حتما به مشکل بر‌خواهید خورد. سعی کنید در دو طرف مبل از میزهای عسلی استفاده کنید. بدین ترتیب در روز می‌توانید از آن‌ها برای قرار دادن اشیای تزیینی، آباژور و باقی وسایل مورد نیازتان استفاده کنید و هنگام شب نیز درواقع در دو طرف تخت خود دو عدد پاتختی دارید.

برای خود یک گوشه‌ی دنج بسازیدشاید شما هم مثل من اهل خلوت کردن در گوشه‌ای از خانه و سرگرم شدن با یک جلد کتاب و یا یک مجله باشید. اصلا شاید می‌خواهید دور از همهمه بافتنی ببافید و یا پشت لپ‌تاپ بنشینید و به‌ کارهای عقب افتاده‌تان بپردازید. خیلی از ما در چنین شرایطی به اتاق‌ خواب می‌رویم و روی تخت می‌نشینیم، چرا که در آن‌جا راحتی بیشتری احساس می‌کنیم. در اینجا می‌خواهم برایتان راز مبل‌های تختخواب‌شو تک‌نفره را بگویم. آن‌ها به افرادی چون ما کمک می‌کنند که از محیط‌های تکراری خود دور شوند و همان راحتی را در طراحی جدیدتر و دکوراسیون متفاوت‌تری بیابند. با قرار دادن یک مبل تختخواب‌شوی تک‌نفره در‌ گوشه‌ای از سالن منزل خود می‌توانید یک گوشه‌ی دنج بسازید. لازم نیست مبل را حتما در کنج قرار دهید. برای آن‌که دکوراسیون سالن مدرن‌تر به‌نظر بیاید می‌توانید از چیدمان کج استفاده کنید. یک آباژور بلند برای پشت این مبل می‌تواند نور کافی را در اختیارتان قرار دهد و همچنین سبب زیباتر شدن فضا شود. برای قرار دادن لوازم ضروری برای کنار این مبل از یک میز عسلی کوچک استفاده کنید. می‌توانید مبل تختخواب‌شو را پس از استفاده جمع کرده و به‌شکل اولیه‌ی خود دراورید. ولی اگر فضایی که مبل را در آن قرار داده‌اید بزرگ است می‌توانید آن را به‌شکل تخت‌خواب استفاده کنید و ظاهر خلاقانه‌ای به سالن نشیمن خانه‌ی خود ببخشید. همچنین در مواقع لزوم، همین گوشه‌ی دنج، می‌تواند پذیرای مهمان‌های غیرمنتظره‌ای که شب را در خانه‌ی شما سپری می‌کنند باشد.

حتما بخوانید:  مدل کاغذ دیواری

یک سالن نشیمن کاربردی

امروزه ست‌های مبل ال شکل محبوبت فراوانی پیدا کرده‌اند، هم طراحان دکوراسیون و هم عموم مردم دوست دارند که از آن‌ها در دکوراسیون داخلی خانه‌ها استفاده کنند. این نوع از مبل‌ها تعداد نفرات بیشتری را روی خود جای می‌دهند و در عین حال به‌دلیل جدا نبودن و نداشتن دسته بسیار راحت هستند. همچنین می‌توانیم از آن‌ها برای ایجاد یک نوع حریم استفاده کنیم و سالن خود را به فضای دنج‌تری تبدیل کنیم. مبل‌های ال‌ شکل محل چیدن باقی وسایل را خود به خود به‌ما نشان می‌دهند و در نهایت نتیجه‌ی مطبوعی در طراحی دکوراسیون داخلی منزل ما دارند. ولی اگر به شما بگویم که همین مبل‌ها را می‌توانید در نوع تختخواب‌شو هم تهیه کنید چه؟ بله، اگر خانه‌ی شما اتاق مهمان ندارد و به‌دنبال مبل‌های تختخواب‌شو برای اتاق نشیمن یا پذیرایی خود هستید، مدل ال شکل آن‌ها می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها باشد. معمولا از یک طرف آن‌ها می‌توانیم به‌عنوان تخت یک‌نفره استفاده کنیم و در نتیجه زمانی که قرار نیست تعداد نفرات زیادی روی آن بخوابند نیازی به‌ جابه‌جا کردن باقی مبلمان نخواهیم داشت. همچنین همان‌طور که قبلا گفتم، حتی اگر بخواهید در اتاق نشیمن خانه‌ی خود استراحت کنید، بدون هیچ دردسری همه‌ی آن‌چه که نیاز دارید در اختیار شماست. پس با یک محصول بسیار کاربردی مواجه هستیم. در عین حال زمانی که این مبل‌ها به‌طور کامل باز می‌شوند تبدیل به‌ تختخواب‌های بزرگی می‌شوند که با توجه به ابعادشان می‌توانند تعداد نفرات زیادی را روی خود جای دهند. تنها نکته‌ای که هنگام چیدمان چنین مبل‌هایی باید به آن توجه داشته باشید فاصله‌‌ی مبل با دیگر اشیاست. در حالت عادی شما نمی‌خواهید که میز جلو مبلی زیاد دور باشد چرا که دسترسی به آن بسیار مهم است. ولی باید توجه داشته باشید که فضای کافی برای جابه‌جا کردن آن هنگام باز کردن تمامی مبل را نیز در نظر بگیرید. همچنین می‌توانید مانند مثال‌های قبلی، جهت داشتن فضای خواب راحت‌تر از در کناره‌های مبل از میزهای کنارمبلی و یا عسلی‌های کوچک استفاده کنید.

حتما بخوانید:  همه چیز درباره انواع مبل و کاناپه (قسمت دوم)

اتاق مهمان چند منظوره

آیا در خانه‌ی خود یک اتاق اضافه دارید؟ آیا مطمئن نیستید که می‌خواهید از این اتاق برای دفتر کارتان استفاده کنید و یا آن را تبدیل به اتاق مهمان کنید؟ شاید هم استفاده‌های دیگری برای آن در نظر گرفته‌اید. چاره‌ی دو دلی شما بسیار راحت است. بله، خانه‌ی ایده‌آل ما جایی‌ست که برای هر منظور، اتاق جداگانه‌ای داشته باشیم ولی مبل‌های تختخواب‌شو به‌ ما امکان تلفیق فضاهای مختلف را می‌دهند. شما می‌توانید اتاق اضافه‌ی خانه‌ی خود را به‌ هر طریقی که می‌خواهید دکور کنید. با قرار دادن میز کار، یک صندلی و چند قفسه آن را تبدیل به یک اتاق کار کنید. وجود یک مبل تک‌نفره و یا یک کاناپه‌ی دونفره در چنین اتاقی نه‌ تنها به‌هیچ وجه با دکوراسیون ناهماهنگ نیست، بلکه می‌تواند بسیار چشم‌نواز نیز باشد. یک میز پایه‌ کوتاه کنار آن قرار دهید و فضای مناسبی برای استراحت کردن در بین کارهایتان ایجاد کنید. حال اگر همین مبل را در نوع تختخواب‌شو تهیه کنید می‌توانید این اتاق را هم‌زمان به اتاق‌ مهمان تبدیل کنید. برای استفاده‌ی بهتر می‌توانید در گوشه‌ای از اتاق یک دراور و یک آینه نیز قرار دهید بدین‌ترتیب هم برای قرار دادن وسایل اضافه‌ی خود و هم در مواقع لزوم برای وسایل مهمانتان فضای کافی خواهید داشت.

اتاق خوابتان را رویایی‌تر کنید

خیلی از افراد، مخصوصا نوجوان‌ها، به‌دنبال داشتن اتاق‌ خوابی هستند که فراتر از یک تختخواب و میز تحریر و کمد باشد. دلشان می‌خواهد که دوستانشان را در اتاق خود پذیرایی کنند و یا مبلی داشته باشند که هنگام بیداری در محدوده‌ی شخصی خودشان از آن استفاده کنند. ولی با کوچک‌تر شدن مدام خانه‌های امروزی معمولا چنین فرصتی را در اختیار نداریم. به‌همین منظور امروزه شاهد ساخته شدن مبل‌های تختخواب‌شویی هستیم که هم به‌عنوان تختخواب و هم به‌عنوان مبل بسیار راحت هستند. بسیاری از آن‌ها دارای فضای اضافه برای قرار دادن اشیای مختلف، مثل ملحفه‌ها و غیره نیز هستند. با قرار دادن یکی از این مبل‌ها در اتاق خود می‌توانید آن را مطابق میل خود تبدیل به یک فضای مناسب برای گذران وقت در هنگام بیداری و یا تبدیل به یک اتاق خواب بسیار مجهز و دوست‌داشتنی کنید. البته لازم به ذکر است که در چنین شرایطی بهتر است مبل تختخواب‌شو را طوری قرار دهید که هنگام باز و بسته کردن آن فضای خالی لازم را در اختیار داشته باشید. چرا که این کار را به‌طور دائم انجام می‌دهید و جابه‌جا کردن وسایل ممکن است کمی‌ سخت و آزاردهنده باشد. معمولا مبل‌های تختخواب‌شو در اندازه‌ی کوئین برای چنین فضاهایی مناسب‌تر هستند. چرا که به‌شکل مبل جای کم‌تری را اشغال می‌کنند و در حالت تختخواب نیز به‌اندازه‌ی کافی بزرگ هستند.

حتما بخوانید:  همه چیز درباره انواع مبل و کاناپه (قسمت اول)

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط