فرهنگ نشستن در ایران
ادامه مطلب
سایر

فرهنگ نشستن در ایران

نشستن در فرهنگ ایرانی از قدیم با آداب و شکوه خاصی همراه بوده است تا جایی که ایرانیان برای رفت‌و‌آمد با یکدیگر نیاز به فراگیری این آداب و بکارگیری آن در زندگی روزمره خویش داشته‌اند. فرهنگی جالب که رعایت کردن یا نکردن آن می‌توانست معانی پنهان و عواقب ناخواسته‌ای را در برداشته باشد. نشستن را شاید بتوان یکی از موارد زبان بدن دانست و امروزه نیز متخصصان زبان بدن تحلیل‌های نشانه‌شناسانه‌ای را بر روی نشستن افراد خاص مانند سیاستمداران انجام می‌دهند. اما فرهنگ نشستن ایرانی ظرایفی داشته که از گذشته برای غیرایرانی‌ها جالب توجه بوده است. با این آداب و مبلمان مورد استفاده ایرانیان اینجا شوید.

ادامه مطلب

استفاده از گلیم در خانه
ادامه مطلب
معماری و دکوراسیون خانه

با استفاده از گلیم زیبایی خانه را دوچندان کنیم

گلیم یکی از انواع صنایع‌دستی پوششی است که از مواد اولیه‌ی متفاوتی بافته می‌شود. بافت‌های سنتی یکی از اجزای جدانشدنی از دکوراسیون خانه‌های ایرانی است. گلیم تنها به کشور ما محدود نمی‌شود و در افغانستان، اوکراین، قفقاز، سوریه و لبنان، ترکیه، رومانی، لهستان، مجارستان و عربستان نیز در انواع گوناگون با طرح و نقش‌هایی مربوط به منطقه‌ی جغرافی‌اش بافته می شود و در هرکدام از کشورها نام خاصی را دارد.

این روزها در بسیاری از خانه‌ها از گلیم و جاجیم استفاده می‌شود و علاقه‌مندی روزبه‌روز نسل جوان در استفاده از صنایع‌دستی موجب امیدواری و خوشحالی است.

در این مطلب می‌خوانیم که چگونه با استفاده از گلیم زیبایی خانه را دو چندان کنیم و همچنین ترفندهایی از کاربردهای مختلف گلیم را به شما ارائه می‌دهیم.

ادامه مطلب