زلزله کرمانشاه
ادامه مطلب
بناهای تاریخی و نماد

زلزله کرمانشاه، به چه بناهایی آسیب زد؟

روز یکشنبه ساعت ۲۱ و ۴۸ دقیقه، زلزله ای به بزرگی ۷.۳ ریشتر استان کرمانشاه در غرب کشورمان را لرزاند. بزرگی و شدت این زلزله به قدری بود که پس لرزه های آن، به سایر شهرهای همجوار نیز سرایت کرد. زلزله ی یکشنبه شب حادثه ی دلخراشی را رقم زد که نتیجه ی آن کشته شدن ۴۴۵ نفر از هم وطنان و مجروح شدن بیش از ۶۷۰۰ نفر شد. البته این تنها دستاورد تلخ زلزله ی یکشنبه نیست. زمین لرزه ی ۷ ریشتری قربانی های فرهنگی و تاریخی نیز داشته است. 
 

ادامه مطلب

مسجد شیخ لطف الله
ادامه مطلب
بناهای تاریخی و نماد

مسجد شیخ لطف الله

مسجد شیخ لطف‌الله که درسال در سال ۱۶۰۲ – ۱۶۱۹ میلادی ساخته شده است یکی از مساجدتاریخی شهر اصفهان می باشد که در دوران صفویه بنا شده‌است. این مسجد شاهکاری از معماری و کاشی‌کاری در قرن یازدهم هجری است که توسط استاد محمدرضا اصفهانی از معماران سرشناس آن دوره ساخته شده‌است.

ادامه مطلب

تکیه های ایران
ادامه مطلب
بناهای تاریخی و نماد

تکیه های ایران، بخشی از تاریخ معماری و آیین های سوگواری سنتی

تکیه نوعی مکان مذهبی است که در اکثر شهرهای ایران وجود دارد. مراسم تعزیه‌ خوانی از مراسم مشهوری است که عموماً در ایران در تکیه‌ ها برگزار می‌ شود. از آنجا که اکثر بزرگان شهر و علماء مذهبی در این مراسم شرکت می نمودند، این بناها کارکردهای متفاوت دیگری از جمله رسیدگی به شکایات مردم، آموزش تعالیم دینی و قرآنی و … پیدا کرده است. تکایا در هر اقلیم با توجه به الگوی معماری بومی و مصالح بوم آورد آن منطقه و کارکردهای مطلوب ساکنان آن محدوده ساخته شده اند. در ادامه به معرفی چند نمونه از تکیه های مشهور تهران و شهرستان ها می پردازیم.

ادامه مطلب

تکیه دولت ، بنای عظیم و باشکوهی که به تاریخ پیوست
ادامه مطلب
بناهای تاریخی و نماد

تکیه دولت ، بنای عظیم و باشکوهی که به تاریخ پیوست

تکیه دولت یا تگیه دولت که از آن با عناوین دیگری همچون تکیه همایونی دولتی، تکیه قصر، تکیه بزرگ شاهی نیز نام‌برده شده است، بنایی است که در عهد ناصرالدین‌شاه قاجار و به‌منظور اجرای مراسم تعزیه و برگزاری آئین‌های سوگواری و روضه‌خوانی در ایام عاشورا در تهران برپا شد. تکیه دولت نه‌تنها به لحاظ معماری و جنبه‌های تاریخی بلکه ازلحاظ اجرای مراسم باشکوه تعزیه نیز دارای اهمیت خاصی بوده است. این تکیه، بافرمان ناصرالدین‌شاه در سال ۱۲۴۸ خورشیدی برابر با سال ۱۲۸۴ هجری قمری و با مباشرت دوست علی‌خان معیرالممالک که در آن زمان سرپرست ضرابخانه شاهی بود، ساخته‌شده است.

ادامه مطلب