ارگونومی نور چیست؟ مناسبترین شیوه نورپردازی چیست؟
ادامه مطلب
فضای اداری

ارگونومی نور چیست؟ مناسبترین شیوه نورپردازی چیست؟

هنگامی که از اصطلاح «ارگونومی اداری» صحبتی به میان می‌ آید، اغلب اولین چیزی که به ذهن ما می‌ رسد وسایلی نظیر میز، صندلی و صفحه کلید کامپیوتر خواهد بود. در حالی که ارگونومی اداری به مسائل مهمتری نیز مربوط می شود که نورپردازی یکی از مهمترین آنهاست. نورپردازی نادرست به راحتی می تواند کار در یک محیط اداری را مختل کند و عوارضی نظیر ضعف بینایی، سردرد، گردن درد و خارش چشم را به همراه بیاورد. همچنین، نورپردازی ضعیف موجب کاهش راندمان و افزایش نرخ خطا به همراه کاهش روحیه کار تیمی در محیط های اداری می شود. پس به نظر می رسد که باید توجه بیشتری به نورپردازی اصولی در چنین فضاهایی داشت.

ادامه مطلب

نورپردازی دیواری خانه
ادامه مطلب
نور و نورپردازی

با فوت و فن‌های نورپردازی دیواری خانه خود را زیباتر کنید (قسمت دوم)

دیوارها به‌عنوان یکی از بخش‌های تقریباً خالی منازل، فضایی مناسب برای افزایش زیبایی و جلوه محیط در اختیار ما قرار می‌دهند. یکی از روش‌هایی که می‌توان برای زیباتر جلوه دادن این نقاط به کار برد، نورپردازی دیواری است. اگرچه نورپردازی دیواری در ابتدا امری ساده و قابل اجرا به نظر می‌رسد اما اطلاع از روش‌ها و مدل‌های مختلف آن می‌تواند به میزان قابل توجهی ما را به آنچه در ذهن خود می‌پرورانیم، نزدیک‌تر کند. در قسمت پیشین از این مطلب به ویژگی‌ها و مزایا نورپردازی دیواری و محیط‌هایی که این شکل از نورپردازی در آنها قابل اجراست اشاره کردیم. در این قسمت نیز شما را با انواع چراغ‌های دیواری، شیوه نصب آنها و سایر نکاتی که در هنگام اجرا با آنها مواجه خواهید شد آشنا می‌کنیم.

ادامه مطلب

نورپردازی دیواری
ادامه مطلب
نور و نورپردازی

با فوت و فن‌های نورپردازی دیواری خانه خود را زیباتر کنید (قسمت اول)

نورپردازی دیواری از اندک عناصر دکوراتیو قدیمی است که همچنان و با گذشت قرن‌ها از ابداع آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگرچه طی این مدت عنصر روشنایی‌بخش نورپردازی دیواری از شمع به لامپ تغییر کرده اما بسیاری از ویژگی‌های دیگر آن هنوز هم بدون تغییر باقی مانده است. نورپردازی دیواری می‌تواند به‌تنهایی به‌عنوان منبع نور اصلی مورد استفاده قرار گیرد، اما معمولاً با در نظر گرفتن سایر منابع نور، آنها را در فضاهای مختلف نصب می‌کنند. آنها می‌توانند ساختار و جلوه قابل توجهی به فضا ببخشند، به‌خصوص هنگامی‌که به صورت متقارن بر روی دیوارها قرار می‌گیرند. در مجموع می‌توان گفت که نورپردازی دیواری فارغ از سبک دکوراسیون داخلی می‌تواند به فضا شخصیت و هویت ببخشد. از این رو، احتمالا نگاهی دقیق‌تر به مشخصات و ویژگی‌های آن خالی از لطف نخواهد بود.

ادامه مطلب

نور و نورپردازی
ادامه مطلب
نور و نورپردازی

دکوراسیون و روانشناسی: نور و نورپردازی شادتان می‌کند

اجازه دهید این مطلب را با یک سؤال آغاز کنیم! آیا نورپردازی در دکوراسیون داخلی می‌تواند در شادی و آرامش روحی ما تاثیر بگذارد؟ اگر کمی به گذشته برگردیم نورپردازی در دکوراسیون خانه‌های ایرانی به لامپ‌های رشته‌ای ساده یا لوسترهای معمولی و مشابه هم خلاصه می‌شد. در خانه‌هایی با طراحی سنتی نیز بخشی از نورپردازی بر عهده نور طبیعی یا همان نور خورشید بود که بعضاً در ترکیب با پنجره‌های بزرگ و آینه‌های رنگی جلوه‌ای بدیع و جذاب ایجاد می‌کرد. برخلاف گذشته، حضور نور طبیعی به دلایل مختلف در خانه‌ها کمرنگ‌تر شده و امروزه نور و نورپردازی مصنوعی در منازل نقش و اهمیت بیشتری به خود گرفته. هر کس تلاش می‌کند با توجه به بودجه و سلیقه خود از لوسترها، آباژورها و سیستم‌های نورپردازی مدرن استفاده کند و محیطی آرامش‌بخش‌تر برای خود ایجاد نماید. با این وصف می‌توان گفت که اگرچه نورپردازی تغییرات زیادی به خود دیده اما همین توجه و تنوع همیشگی و تلاش دائمی برای ایجاد نور مناسب، نشان از اهمیت و تاثیر آن بر روح و جسم انسان دارد. در این نوشتار قرار است فارغ از بحث‌های پیچیده، کمی پیرامون تاثیر نور بر شادی و روح انسان صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

ادامه مطلب

اشتباه در نورپردازی
ادامه مطلب
نور و نورپردازی

۷ اشتباه در نورپردازی که باید از آنها دوری کنید

اما حقیقت این است که نورپردازی چوب جادوی طراحی منزل شماست. با یک نورپردازی صحیح می‌توانید عمق فضا را بیشتر کنید، به‌جای صحبت درباره تابلوهای...

ادامه مطلب

شرکت نورپردازی
ادامه مطلب
نور و نورپردازی

شرکت نورپردازی

شرکت نورپردازی  Artemide ایتالیا با همکاری معماران گروه Big لامپهایی را به شکل حروف الفبا طراحی کرده است.

ادامه مطلب

انواع نورپردازی
ادامه مطلب
نور و نورپردازی

انواع نورپردازی

دنیای نورپردازی سرشار از خلاقیت و فرم های نو است . یکی وسایلی که درانواع نورپردازی مورد استفاده قرار می گیردچراغ یا لوسترهایی است که از سقف اویزان می شود.یکی ازانواع نورپردازی که خیلی مورد استقبال قرارگرفته لامپ ۲۵ است که به خاطر تعداد قطعاتش به این نام خوانده می شود.این محصول جدیددنیای نورپردازی لامپی است مدرن و مجسمه ای که در بسته بندی تخت ارائه شده است و به سرعت به یکی از محصولات پرطرفدار تبدیل شده است.

ادامه مطلب