دکوراسیون دهه ۶۰ میلادی
دانستنی های دکوراسیون و چیدمان

آشنایی با دکوراسیون دهه ۶۰ میلادی

۱
(۱)

در سال ۱۹۶۴ استایل هیپی برگرفته از کشورهای هند و مراکش در این دهه در فرهنگ آمریکا وارد شد که به نوعی معرف یک نگاه و سبک قومی بود. در این سبک واژه های «صلح» و «عشق» به عنوان دو نماد گرافیکی که در لباس ها و چیدمان منزل تاثیر داشتند در همه جا به چشم می خوردند و به نوعی نشانه نسل آن دهه بود. زندگی در دهه ۶۰ متمرکز بر تجربیات شخصی بود و توجه به دکوراسیون خانه صرفا برای بیان دیدگاه های چیدمان افرادی بود که می خواستند تجربیات و ایده های خود را به نمایش بگذارند. در متن زیر به عناصر مورد استفاده در دکوراسیون دهه ۶۰ میلادی پرداخته ایم.

دکوراسیون دهه ۶۰ میلادی

کفپوش ها

یکی از محبوب ترین کفپوش های مورد استفاده در دکوراسیون دهه ۶۰ میلادی فرش های ریش ریش و پرزدار بودند. همچنین قالیچه های طرحدار به رنگ روشن و فرش های هندی و مراکشی بسیار مرسوم و مد روز بودند. کفپوش های چوبی بدون شستشو بعد از مدتی وارد شدند که علیرغم زیباییشان جایگزین سخت تری از جهت شستشو و تمیز کردن شدند.

دکوراسیون دهه ۶۰ میلادی

عناصر تزیینی در چیدمان

از عناصر چیدمان محبوب می توان به مجسمه های چوبی به شکل های گربه سیامی، قارچ، خروس، بابونه و جغد اشاره کرد. در بین فلزات نیز مس از محبوبیت بیشتری برای قرارگیری در چیدمان برخوردار بود. هنر پاپ با الهام از کتاب های کمیک و فرهنگ عامه در چیدمان آشپزخانه و اتاق نشیمن نقش داشت. هنر مدرن با اشکال هندسی و رنگ های پر جنب و جوش در ترکیب چیدمان خانه ها به چشم می خورد. برای ایجاد کنتراست با هنر تکنو مدرن فرهنگ هیپی در دکوراسیون اضافه شد که از المان های این سبک می توان به آویزهای مهره و حاشیه های چرم و ریش ریش و طرح های قومیتی پارچه ها اشاره کرد. یکی از راه های کم هزینه تر برای تزیینات خانه استفاده از پوسترها بود. همچنین برای نورپردازی از لامپ های لاوا و فیبرهای نوری استفاده می شد.

حتما بخوانید:  راهنمای جامع انتخاب و خرید کوسن

پارچه ها

در این دهه کراوات های رنگی، پارچه های بته جقه و گلدار بسیار محبوب بودند. پارچه ها نسبت به گذشته رنگارنگ تر شده بودند نقوششان بیشتر بود و گل های بزرگتر به رنگ های روشن تر زینت بخش پارچه های این دهه بود. رنگ های نئون خیلی خلاقانه و مدرن به نظر می رسیدند. سبک هیپی که برگرفته از فرهنگ هند و مراکش بود در دکوراسیون نیز راه پیدا کرد و پارچه هایی با طرح های قومی کشورهای هند و مراکش که از جنس پنبه بودند به عنوان پارچه های رو مبلی و پرده و آویزهای دیواری به کار برده شدند.

دکوراسیون دهه ۶۰ میلادی

رنگ ها

رنگ ها الهام گرفته از طبیعت بودند. سبز، طلایی، نارنجی و زرد بسیار پرکاربرد بودند و می شد این رنگ ها را در طراحی لباس، دکوراسیون منازل و همچنین در ماشین های آن دوره دید. در دوره های قبل هم رنگ های مشابه محبوب وجود داشتند ولی در دهه ۶۰ این رنگ ها بسیار پر جنب و جوش ظاهر شدند. رنگ هایی که از نظر روانشناختی تاثیر شدیدی می گذاشتند در این بازه به کار برده شدند. ترکیب هایی مانند صورتی و بنفش و پرتقالی در کنار یکدیگر قرار داده شدند. کاغذ دیواری های روشن و براق در آن دوره بسیار استفاده شد. تضاد بین دو رنگ مشکی و سفید و در کل هرگونه ترکیب رنگی که باعث ایجاد حداکثر تاثیر در چیدمان می شد بسیار پر طرفدار بود.

دکوراسیون دهه ۶۰ میلادی

مبلمان

در این بازه زمانی مبلمانی که قابل بسته بندی و جمع شدن بودند مرسوم شدند. صندلی هایی به شکل «S» و همچنین صندلی های تخم مرغ شکل برگرفته از اشکال فضایی ساخته شدند. برای ساخت مبلمان از عناصری مانند فلز، شیشه، چوب و PVC و حتی ترکیبی از آنها استفاده می شد. فناوری جدید در ساخت مبلمان این اجازه را می داد که بتوان از پلاستیک هایی که فرم می پذیرند استفاده شود و مواد به فرم های متفاوت و فضایی شکل داده شوند.

حتما بخوانید:  ایده‌هایی برای کتابخانه‌های دیواری

بسیاری از مبلمان در آن دوره برای نشان دادن ایده مورد نظر و تنها یکبار ساخته شدند و دیگر از آنها تولید نشد. قفسه بندی های سبک دانمارکی برای جدا سازی اتاق ها از هم یا تقسیم کردن اتاق نشیمن به چند بخش در این دوره کاربرد داشت.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۱ / ۵. تعداد نظرات: ۱

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط