آباژور
دانستنی های دکوراسیون و چیدمان

آباژور را چگونه در اتاق نشیمن به کار ببریم؟

۵
(۱)

آباژور و چراغ بهترین گزینه برای تبدیل اتاق نشیمن به فضایی رویایی هستند. دانستن اینکه روشنایی را چگونه و در کجای اتاق قرار دهید امری الزامیست زیرا همین نکات به ظاهر کوچک تغییرات اساسی ایجاد می کنند و اگر آنها را درست انتخاب کنید ظاهری زیبا و آرامش بخش به اتاقتان می بخشند.

برای انجام هر فعالیتی در اتاق نشیمن به ابزار روشنایی متفاوت و درجات مختلفی از روشنایی نیاز دارید. در اتاق نشیمن روشنایی را معمولا  برای سه هدف به کار می بریم:

برای مطالعه و فعالیت کاری

برای روشنایی کلی

برای ایجاد نورپردازی

انواع مختلف روشنایی در ساعات مختلف روز برای اهداف مختلفی استفاده می شوند. نکته اصلی این است که بدانید از هر کدام در کجا استفاده کنید و چطور آنها را با هم ترکیب کنید.

روشنایی کلی:

سقف بعضی از خانه ها ممکن است  به دلایل مختلفی از قبیل نداشتن سیمکشی برق توکار مناسب نصب چراغ های سقفی نباشد. همچنین بعضی از خانه ها آنقدر نورگیر هستند که ممکن است در طول روز نیازی به روشن کردن چراغ های سقفی نباشد.

با این وجود برای داشتن یک نورپردازی متمرکز و ایجاد نقطه کانونی و روشن کردن فضا می توانید با ایجاد سیستم برقکشی مناسب از لوسترها، آویزهای سقفی، چراغ های سقفی و دیواری در اتاق نشیمن استفاده کنید.

قرار دادن چراغ های سقفی رو به رو و یا بالای تلویزیون می تواند تمرکز شما را بر هم بزند. پس در این نقاط  از چراغ های سقفی کم نور استفاده کنید حتی می توانید از آباژورهای ایستاده و یا چراغ های دیواری کم نور برای ایجاد یک روشنایی ملایم در فضای اطراف تلویزیون استفاده کنید.

حتما بخوانید:  چیدمان راهروی ورودی خانه و ایده هایی برای جذاب تر شدن آن

آباژور

آباژور رومیزی

اگر عادت دارید ساعاتی از شبانه روز را در اتاق نشیمن به مطالعه بپردازید و نور طبیعی اتاق کم است یا مهمتر از آن اگر کارهایتان را در اتاق نشیمن انجام می دهید قرار دادن یک آباژور رومیزی بین دو مبل می تواند کار چراغ مطالعه را برایتان انجام دهد.

آباژور

نورپردازی با چراغ های دیواری

اگر می خواید فضای اتاق را گرم و دلنشین کنید آباژور های ایستاده و رومیزی مخصوصا موقع غروب و شب ها جادو می کنند. اگر از چراغ های دیواری برای نورپردازی اتاق نشیمن استفاده می کنید دقت کنید که آنها را به طور مساوی در فضا نصب کنید. اگر آنها را در نقاط مناسب و درست از دیوار نصب کنید فضایی دلنشین و روشنایی خیره کننده ای ایجاد خواهند کرد.

در استفاده از چراغ های دیواری خلاق باشید. می توانید از چراغ های دیواری چندشاخه و یا حتی لامپ های ریسه ای که جزو چراغ های دیواری محسوب می شوند استفاده کنید.

آباژور

آباژور ایستاده (کنار سالنی) را کجای اتاق نشیمن قرار دهیم؟

هیچ قانون سفت و سختی وجود ندارد که بگوید آباژور ایستاده را در کدام قسمت از اتاق نشیمن قرار دهید اما در نظر داشته باشید که اتاق نشیمن معمولا مکان پرترددی است پس باید آباژور ایستاده را در جایی قرار دهید که مطمئن باشید سر راه قرار ندارد. با این کار دیگر کسی به طور اتفاقی به آباژور عزیزتان برخورد نمی کند و احتمال خراب شدن آن کمتر است.

چند روش برای استفاده از آباژورها و چراغ ها:

میزها و شلف ها را در گوشه اتاق قرار دهید و آباژور رومیزی و چراغ ها را در آنها جای دهید.

چراغ های دیواری برای ایجاد نورپردازی و سایه روی دیوار عالی هستند می توانید آنها را در دو طرف شومینه قرار دهید.

برای مطالعه کردن آباژور رومیزی را در کنار صندلیتان قرار دهید و دقت کنید که لبه پایینی کلاهک با چشمانتان هم سطح باشد تا نور مستقیما به چشم ها نتابد و دچار چشم درد نشوید.

آباژور ایستاده را کنار تلویزیون و یا پشت آن قرار دهید تا تابش نور چشمتان را اذیت نکند و همچنین کنتراست ملایمی ایجاد شود.

آباژورهای ایستاده قدرت انطباق بالایی دارند، جا به جا کردن آنها آسان است و به راحتی می توانید آنها را در هر جایی که دوست دارید قرار دهید. از آنجایی که اتاق نشیمن جایی است که همیشه می خواهید چیدمان آن به روز باشد آباژورهای ایستاده بهترین انتخاب هستند زیرا هر وقت تصمیم داشتید دکوراسیون را تغییر دهید به راحتی می توانید آنها را جا به جا کنید. پس اگر می خواهید در زمان کمی فضای اتاق نشیمن را به مکانی آرامش بخش و دلپذیر تبدیل کنید یک آباژور ایستاده بخرید و ببینید که چطور معجزه می کند.

حتما بخوانید:  ۶ ترند برتر طراحی داخلی برای سال ۲۰۲۱

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۵ / ۵. تعداد نظرات: ۱

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط